بررسی و تحلیل بخش لیسنینگ آزمون CAE و راهکار موفقیت در آن


لیسنینگ آزمون CAE

 

The Cambridge English: Advanced

 

Paper 3: Listening

 


 

مقدمه

 

بخش لیسنینگ آزمون CAE شامل ۴ بخش می‌شود و باید در عرض ۴۰ دقیقه به سوالات آن پاسخ دهید. این بخش از آزمون را باید حتما پس از رایتینگ، ریدینگ و Use of English انجام دهید (تقریبا ساعت ۱۲ و نیم بعد از ظهر، اگر امتحان از ساعت ۹ شروع شده باشد). بنابراین در این زمان خسته هستید و تمرکز کافی را نخواهید داشت. با این حال باید تمام قوای خود را به کار بگیرید.

 


لیسنینگ آزمون CAE

قبل از اینکه بخواهم به صورت تکی این ۴ بخش از لیسنینگ آزمون CAE را مورد بررسی قرار دهم، نکاتی وجود دارد که در ادامه پیرامون آنها صحبت می‌کنیم.

 


 

لهجه‌ها

 

معمولا شاگردان به صدا و لهجه معلم زبان خود عادت می‌کنند و مهارت شنیداری آنها واقعا خوب است. اما وقتی که به بخش لیسنینگ آزمون CAE می‌رسند و با مشکل بزرگی مواجه می‌شوند؛ در فایل‌های صوتی این بخش لهجه افرادی از قسمت‌های مختلف بریتانیا، نیوزلند، آمریکا و… را خواهید شنید. ناگهان مهارت شنیداری شما با شوک بزرگی مواجه می‌شود! جهت رفع این مشکل به فایل‌های مختلفی گوش کنید. کجا؟ فیلم‌ها، برنامه‌های تلوزیونی، پادکست و کتاب‌های صوتی. فایل‌های صوتی کتاب‌های آمادگی آزمون CAE نیز منابع بسیار خوبی هستند. این کتاب‌ها را در بخش منابع سایت معرفی کرده‌ام.

 


 

حدس بزنید!

 

عادت کنید که همیشه قبل از شنیدن فایل صوتی، پاسخ صحیح را حدس بزنید. سوال را بخوانید، زیر کلیدواژه‌های اصلی خط بکشید و گزینه مورد نظرات را انتخاب کنید. مهم نیست که حدس شما درست باشد یا نه، فقط همین حدس زدن موجب می‌شود تعامل و تسلط بهتری بر موضوع فایل صوتی داشته باشید.

 


 

مدیریت زمان

 

اکثر داوطلبان معتقدند در لیسنینگ آزمون CAE خبری از مدیریت زمان و سرعت عمل بالا نیست، اما من کاملا مخالف این باور غلط هستم. هرکسی به خوبی خود را آماده آزمون CAE نمی‌کند و اکثر داوطلبان با ساختار بخش‌های مختلف آن آشنا نیستند، بنابراین کمبریج باید قبل از شروع بخش لیسنینگ آزمون CAE یک مقدمه از شرایط و نکات مهم را اعلام کند. اما از آنجایی که شما به خوبی آماده آزمون شده‌اید، بهتر است این مقدمه اولیه را نادیده گرفته و به سراغ سوالات بروید.

 

به محض اینکه نماینده کمبریج اجازه باز کردن دفترچه سوال را به شما داد، به بخش اول رفته و سوالات آن را بخوانید. در همین حال گوینده فایل صوتی بخش لیسنینگ آزمون CAE این جملات را می‌گوید:

 

 

“This is the Cambridge English: Advanced listening test. I’m going to give you the instructions for this test. I’ll introduce each part of the test and give you time to look at the questions. At the start of each piece you’ll hear this sound. (beep). You’ll hear each piece twice. Remember, while you’re listening, write your answers on the question paper. You’ll have five minutes at the end of the test to copy your answers onto the separate answer sheet. Ask any questions now because you must not speak during the test. (Pause.) Now open your paper and look at Part 1.”

 

این پاراگراف بلند همیشه خوانده می‌شود و هرگز تغییر نمی‌کند، بنابراین وقت خود را به شنیدن آن تلف نکنید.

 

علاوه بر این، گوینده برای هر یک از ۴ بخش لیسنینگ آزمون CAE یک دستورالعمل را می‌خواند که متغیر نیست. کسانی که به این دستورالعمل گوش کنند، در ۱۵ ثانیه وقت خود تنها یک یا دو سوال را می‌خوانند. اما شما که از آنها جلوتر هستید قطعا ۵ الی ۶ سوال را خواهید خواند!

 


 

گزینه‌های انحرافی

 

کمبریج از موارد انحرافی مختلفی استفاده می‌کند و به کمک همین ابزارها داوطلبین ضعیف‌تر شناسایی می‌شوند. اگر کلیدواژه خاصی در سوال را های‌لایت کرده‌اید و عین آن را در فایل صوتی می‌شنوید، قطعا پاسخ شما همان مورد نخواهد بود. باید با دقت به گزینه‌های پیش رو و فایل صوتی دقت کنید و آنها را بفهمید!

 


 

لیسنینگ آزمون CAE : پارت ۱

 

 

در این بخش از آزمون، به سه فایل صوتی مختلف (هر کدام دوبار) گوش می‌کنید و برای هر کدام از آنها دو سوال چند گزینه‌ای پیش روی شما خواهد بود. بنابراین در مجموع باید به ۶ سوال در پارت اول از لیسنینگ آزمون CAE پاسخ دهید. در ادامه توجه شما را به یک مثال جلب می‌کنم:

  

قبل از پخش فایل صوتی چند ثانیه فرصت دارید تا به سوالات نگاه کنید. با این حال اگر به هنگام پخش دستورالعمل کلی بخش لیسنینگ آزمون CAE بررسی این سوالات را آغاز کنید، تعداد بیشتری از سوالات و گزینه‌ها را مرور خواهید کرد. پس از خط کشیدن زیر کلیدواژه‌های مهم، سوال شما به چنین حالتی در خواهد آمد:

  

به هیچ وجه امکان ندارد که پاسخ ما گزینه C باشد! این را حتی قبل از شنیدن فایل صوتی نیز می‌توان حدس زد. واقعا چه کسی به زیبا بودن بروشور اهمیت می‌دهد! شخصیت‌های بخش لیسنینگ آزمون CAE احمق نیستند! احتمال اینکه گزینه A پاسخ ما باشد وجود دارد، اما حدس اولیه من B است.

حالا توجه شما را به مکالمه دو گوینده مربوط به این بخش جلب می‌کنم: (F گوینده زن و M گوینده مرد)

  

حالا بگذارید متن را به ترتیب با بررسی گزینه‌های مختلف بخوانیم. برای گزینه C موارد انحرافی نظیر glossy brochures و یا trying to attract interest آمده است. این عبارات جذابیت را مد نظر قرار می‌دهند، اما دوست فرد با آنها مخالفت نمی‌کند. پس پاسخ ما C نیست.

 

اما گزینه B چطور؟ این دو نفر به هیچ وجه اطلاعاتی از این دو دوره را ذکر نمی‌کنند. تقریبا تمامی این مکالمه مربوط به سیستم نمره‌دهی مربوط به محیط زیست است. گوینده زن می‌گوید که این سیستم بر روی انتخابش تاثیر می‌گذارد، اما گوینده مرد در نهایت از تردید خود می‌گوید. بنابراین پاسخ ما قطعا A خواهد بود.

 

به خاطر داشته باشید که پس از پاسخ دادن به ۶ سوال از پارت اول لیسنینگ آزمون CAE به سرعت به بخش بعدی رفته و خواندن سوالات آن را آغاز کنید.

 


 

لیسنینگ آزمون CAE : پارت ۲

 

این بخش با نام Sentence completion یا همان تکمیل جملات شناخته می‌شود. فردی به مدت ۳ دقیقه در مورد موضوع خاصی صحبت می‌کند. باید با پر کردن ۸ جای خالی در ۸ جمله به کمبریج نشان دهید که به خوبی صحبت‌های او را متوجه شده‌اید. نمونه‌ سوالی از این بخش آزمون را مشاهده کنید:

 

  

اگر به خاطر داشته باشید بالاتر گفتم که از وقت خود برای حدس پاسخ سوالات بخش لیسنینگ آزمون CAE استفاده کنید؛ همین دستورالعمل را اینجا پیاده کنید. در خود سوال نام گوینده و موضوع صحبت او ذکر شده است، می‌دانیم که قرار است پیرامون یک پژوهش در آفریقای جنوبی صحبت کند. گذشته از یادداشت‌های آکادمیک و دانشگاهی، جاش در مورد چه چیز دیگری خواهد نوشت؟ چند حدس من برای این سوال:

 • travel guide
 • website
 • article
 • some crossword puzzles
 • his autobiography
 • crime story
 • the script for a movie

 

هنوز فایل صوتی آزمون را نشنیده‌ایم، اما به راحتی می‌توان چند مورد را همین حالا حذف کرد. از آنجایی که کلمه website در خود جمله دیده می‌شود، پس نام آن را حذف می‌کنیم. بنابراین جهت پاسخ به سوالات این بخش، حتما جملات را کامل بخوانید!

 

Article نیز نمی‌تواند جواب ما باشد، چرا که قبل از آن حرف an می‌آید و در جمله کلمه a آمده است. اما ممکن است جواب good article باشد. به همین دلیل می‌توان autobiography را حذف کنیم. پاسخ شما باید بین یک تا سه کلمه باشد، پس the script for a movie نیز از حدسیات ما خارج می‌شود. حالا به متن ترنسکریپت این بخش توجه کنید:

  

سه نوع مختلف از نوشته‌ها در این بخش ذکر می‌شود؛ خاطره (diary)، وبلاگ (blog) و گزارش (report). خطر خطر! این یکی از حربه‌های کمبریج است. گول گزینه‌های انحرافی را نخورید. دو مورد از این ۳ نوع نوشته اصلا مورد توجه گوینده نبوده است! در نهایت پاسخ گزارش‌ (report) است.

 

حالا اگر حدس اولیه ما غلط باشد، ضرر کرده‌ایم؟ باید بگویم که گوش دادن به بخشی که موضوع آن برای ما آشناست بسیار ایده‌آل‌تر از شرایط برعکس آن است. بنابراین حدس زدن ما جهت رسیدن به عمق موضوع و درک آن است.

 


 

لیسنینگ آزمون CAE : پارت ۳

 

در این بخش نیز باید به سوالات چند گزینه‌ای پاسخ دهید‌. با این حال اینبار فایل صوتی بسیار طولانی است و ۴ دقیقه طول آن خواهد بود. فرمت آن نیز معمولا یک مصاحبه بین دو یا چند نفر است. با توجه به این مصاحبه باید به ۶ سوال پاسخ دهید.

 

نکات مهم

 

 • پاسخ‌ها به ترتیب سوالات در فایل صوتی مصاحبه قرار دارند؛ پاسخ مربوط به سوال اول در ابتدای مصاحبه و پاسخ سوال آخر در اواخر آن ذکر می‌شود.
 • به محض اتمام پارت ۲ به این بخش مراجعه کرده و خواندن سوالات را آغاز کنید. متن قرار گرفته در این بخش بیشتر از پارت‌های دیگر است بنابراین جهت خواندن آنها به زمان بیشتری نیاز دارید. ابتدا فقط سوالات را بخوانید و سپس از فرصت باقی مانده جهت خط کشیدن زیر کلیدواژه‌های مهم گزینه‌ها استفاده کنید.
 • طبق معمول کمبریج در این بخش نیز از موارد انحرافی استفاده می‌کند. مواظب کلمات شبیه به هم در گزینه‌ها و فایل صوتی باشید! اگر در گزینه C کلمه abundant قرار دارد و یکی از افراد در مصاحبه آن را ذکر می‌کند، پاسخ شما به احتمال زیاد این گزینه نخواهد بود.
 • گزینه‌هایی که کاملا غلط هستند را خیلی زود حذف کنید. گاهی اوقات حتی حذف ۳ گزینه از ۴ مورد نیز وجود دارد. بنابراین حتی با ندانستن معنی یک کلمه خاص شاهد بتوانید به سوال پاسخ دهید.
 • قطعا کلماتی در سوال و فایل صوتی مصاحبه هستند که معنی آنها را نمی‌دانید. باید مهارتی را در خود تقویت کنید که بتوانید معنی کلمات را بر اساس موضوع و شرایط حدس بزنید.

 
 

چگونه آماده شویم؟

 

کمبریج در این قسمت از لیسنینگ آزمون CAE می‌خواهد ببیند داوطلبین مهارت درک نقطه نظر افراد پیرامون موضوعات مختلف را دارند یا خیر. نظر و نگرش این افراد چست و موارد این چنینی. کتاب‌های گرامر و لغت خود را باز کرده و موارد زیر را به خوبی یاد بگیرید:

 

 • فعل‌های گزارشی (Reporting Verbs)

 

“Jack regretted eating his girlfriend’s chocolate.”

“Thierry admitted he had cheated to win.”

“Sally resents being made to learn the piano.”

 

تمامی موارد بالا در آزمون CAE کمبریج آمده بودند. بنابراین باید با حالات مختلف نظیر توافق، تاکید، پشتیبانی، مقایسه، پیشنهاد، انتقاد و … آشنا شوید. حتی اگر یک ساعت وقت بگذارید و این موارد را بررسی کنید، قطعا پارت ۳ از لیسنینگ آزمون برایتان آسان‌تر خواهد شد.

 

 • صفات و قیدهایی که حس و نگرش افراد را شرح می‌دهند:

 

“I’m frustrated by the poor battery life of my phone. All phones are like this nowadays, so I guess it isn’t unexpected. But I hoped it would be better and now I’m a bit disappointed.”

 

 • درجه و میزان اطمینان:‌ دو مثال زیر را با هم مقایسه کنید.

 

“I’m completely convinced that everyone will have a robot in the future.”

“I find that doubtful. It’s more likely that only rich people will have the money and the space in their homes.”

 


 

بررسی یک مثال

 

در این تست لیسنینگ آزمون CAE ، دو خبرنگار در مورد شغل خود با هم صحبت می‌کنند. به یک سوال از این بخش توجه کنید:

  

 

من حتما در شرایط امتحانی به سرعت سوالات را می‌خوانم و زیر کلیدواژه‌های مهم خط می‌کشم (مثلا مواردی نظیر satisfied، Good work، recognised). سپس یک حدس سریع در میان این گزینه‌ها خواهم داشت. حس بسیاری از افراد در چنین شرایطی گزینه D است – اینکه از توانایی خود برای انجام کار جدید مطمئن نیستند و نگرانی دارند.

 

اما Jenny در فایل صوتی چه گفت؟

 ابتدا کار را با حذف گزینه‌های غلط آغاز می‌کنیم. مورد B کاملا غلط است چرا که Jenny از کوتاه بودن مدت شغل خود نگران بود (کلمه worried کاملا در تناقض با relieve است). گزینه D نیز غلط است، چرا که Jenny از اعتماد به نفس خود برای انجام کار گفته بود. گزینه A چطور؟ Jenny از تجربه کاری خود در زمینه دیگری حرف زد، اما هرگز به recognised بودن آن اشاره نکرد.

 

علی رغم مشکلات، او توانست این شغل را بدست آورد، خیلی دوست داشت که آن را حفظ کند و اعتماد به نفس این کار را نیز داشت. بنابراین صفتی که اینجا به دنبال آن هستیم determined است. پاسخ ما گزینه C خواهد بود.

 


 

لیسنینگ آزمون CAE : پارت ۴

 

پارت ۴ رو به شخصه خیلی دوست دارم چون که در حین پخش فایل صوتی آن، آشوب بزرگی در کلاس بین شاگردانم به وجود میاد و نمیتونم به این موضوع نخندم! در اینجا بیشتر با بخش ۴ از لیسنینگ آزمون CAE آشنا میشیم.

 

پارت ۴ در آزمون FCE کمبریج نسخه ساده‌تری بوده و مشابه تصویر زیر است. باید به یک فایل صوتی گوش کنید و دلیل هر گوینده برای استعفا از شغل خود را انتخاب کنید.

 

 اما همانطور که می‌دانید، آزمون CAE در سطح بالاتری به نسبت اف سی ای قرار دارد و داوطلبین باید مهارت پیشرفته خود در زبان انگلیسی را به رخ کمبریج بکشانند. بنابراین این بخش از لیسنینگ آزمون CAE به نسبت FCE دو برابر شده است. تصویر زیر را ببینید:

 

  

ستون سمت چپ مربوط به دلیل ۵ گوینده برای عوض کردن شغل خود است. ستون سمت راست مربوط به حس آنها در مورد شغل جدیدی است که در آن مشغول هستند. الگوی دلیل و احساس در تمامی سوالات پارت ۴ آزمون CAE تکرار می‌شود و فقط موضوع متغیر است.

 


 

استراتژی

 

از آنجایی که فایل صوتی مربوط به ۵ گوینده دو بار پخش می‌شود، برخی از دانش آموزان سوالات ستون اول را ابتدا در دور اول پاسخ می‌دهند و سوالات ردیف دوم را در دور دوم پخش فایل صوتی لیسنینگ انجام می‌دهند. این کار گاهی اوقات ثمره خوبی دارد، اما اصلا آن را به شاگردان خودم پیشنهاد نمی‌کنم. اگر یک نفر در دور اول حین گفته شدن یک نکته مهم سرفه کند و موفق به شنیدن کلیدواژه مد نظر نشوید، چه باید کرد؟!

 

من به همه شاگردانم پینشنهاد می‌کنم سوالات هر دو ستون را به صورت همزمان پاسخ دهند. توجه داشته باشید که در تحقیقات کمبریج مشخص شده ثمره هر دو روش مذکور تقریبا مشابه هم است. بنابراین خودتان راه را انتخاب کنید..

 

 

متخصصین ما با تجربه کسب مدارک ممتاز انگلیسی پاسخگوی سوالات و نیازهای شما هستند. می‌تونید از طریق تلگرام، واتس اپ یا پیامک با شماره ۰۹۳۵۵۷۲۲۶۱۶ در ارتباط باشید! (جهت پاسخگویی بهتر، حتما پیام متنی ارسال نمایید

 

 

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید

تأیید نام‌نویسی به شما ایمیل خواهد شد.