تحلیل و بررسی بخش رایتینگ آزمون CAE ؛ نکات و ترفندهایی جهت کسب نمره بالا


مروری بر بخش رایتینگ آزمون CAE

 

 

The Cambridge English: Advanced

Writing Paper

 

 


 

مقدمه

 

در رایتینگ آزمون CAE حدود ۹۰ دقیقه فرصت دارید تا دو رایتینگ نسبتا بلند بنویسید. تعداد کلمات هر متن شما باید بین ۲۲۰ تا ۲۶۰ کلمه باشد. در پارت اول همیشه باید یک Essay بنویسید، اما برای رایتینگ دوم بین چند گزینه حق انتخاب خواهید داشت: ایمیل/نامه، پروپوزال، ریپورت یا بررسی (review).

 

کمبریج نمره شما در رایتینگ آزمون CAE را از چهار جنبه مختلف ارزیابی می‌کند و باید به تمامی آنها توجه داشته باشید:

 

 • محتوی (Content): آیا به هرآنچه در دستورالعمل آمده بود پرداخته‌اید یا جاده خاکی رفتید؟!
 • دستاورد ارتباطی (Communicative Achievement): میزان رسمی بودن نوشته شما متناسب با نوع رایتینگ بوده است؟
 • سازماندهی (Organisation): رایتینگ شما ساختار منظم و پاراگرافی دارد؟‌ آیا جملات و حتی پاراگراف‌ها را با عبارات خاص به هم مربتط کرده‌اید؟
 • زبان (Language): آیا لغات و دانش جذاب خودتان را به رخ کمبریج کشیدید یا از لغاتی در سطح FCE استفاده کردید؟ ایرادهای گرامری زیادی داشتید؟

 


 

مدیریت زمان

 

۹۰ دقیقه فرصت دارید تا دو رایتینگ بنویسید؛ برای نوشتن دو متن با کیفیتی در سطح CAE کمبریج، ۹۰ دقیقه آنچنان فرصت زیادی نیست. هر دو رایتینگ شما در این بخش نمره یکسانی دارند و محدودیت کلمات آنها نیز مشابه است، بنابراین باید به هر دو اهمیت دهید. به شخصه سعی می‌کنم تا حد ممکن قبل از نوشتن هر رایتینگ ، برنامه‌ریزی کنم و به نوعی نقشه راه خودم را مشخص کنم. مدیریت زمان داوطلبین در این بخش با یکدیگر متفاوت است، اما به شخصه فرمول زیر را به شاگردانم پیشنهاد می‌کنم:

 

 • برنامه ریزی و کشیدن نقشه راه – ۱۰ دقیقه
 • نوشتن متن – ۲۵ دقیقه
 • بررسی نهایی – ۱۰ دقیقه

 


 

آشپزی بدون دستور پخت ممکن نیست

 

بیشتر شاگردای من از مرحله برنامه ریزی خوششان نمی‌آید و دوست دارند هرچه سریعتر نوشتن رایتینگ آزمون CAE را آغاز کنند. اما متن نهایی معمولا آنچنان خوب نیست. یک آشپز در رستوران را تصور کنید – آیا آشپزان بدون مقدمه وارد آشپزخانه می‌شوند و سبزیجات و ادویه را بدون برنامه خاصی درون ظرف‌ها میریزند؟ قطعا نه! همه آنها دستور پخت خاصی را دنبال می‌کنند.

 

پس ابتدا یک نفس عمیق بکشید، در مورد موضوع مربوطه، ایده‌های ذهن خود و نحوه پیاده کردن ایده خود بر روی کاغذ فکر کنید. حتی می‌توانید در این بازه زمانی بر روی لغت‌ها و عبارات جذاب و جملات پیچیده گرامری (جهت کسب نمره بالاتر) تمرکز کنید.

 

مثال: من به شخصه قبل از اینکه بخواهم مقاله این صفحه را بنویسم، تمامی تیترهای آن را مشخص کردم و پیرامون محتوی آنها فکر کردم. نوشتن با در اختیار داشتن یک ساختار از پیش آماده شده بسیار راحت‌تر است.

 

 • کجا می‌توانم از حالت Passive استفاده کنم؟
 • کجا از inversion استفاده کنم؟
 • چه لغات سطح بالایی برای این موضوع بلد هستم و آنها را در کجا استفاده کنم؟
 • چگونه پاراگراف‌ها را به هم مرتبط کنم؟

 


 

محتوی (Content)

 

 • پارت ۱

 

اولین جنبه‌ای که در آن مورد ارزیابی قرار می‌گیرید، محتوی است. بدین معنا که باید دستورالعمل رایتینگ را با دقت خوانده و دقیقا چیزی که از شما خواسته شده را ارائه کنید. در پارت ۱ از رایتینگ آزمون CAE مطابق تصویر زیر یک عنوان به همراه ۳ جنبه مختلف پیش روی داوطلبین قرار می‌گیرد. شما باید در رایتینگ خود به دو مورد از آنها بپردازید و در نهایت بگویید که کدام‌یک انتخاب بهتری است.

 


رایتینگ آزمون CAE
 

 

به عنوان مثال اگر قرار بود من رایتینگی برای این بخش بنویسم، دو گزینه اول، یعنی Giving rules و setting an example را انتخاب می‌کردم. چرا که حس می‌کنم برای این دو حرف‌های بیشتر و بهتری در ذهنم دارم. حالا آیا باید در مورد مورد سوم هم حرفی بزنم؟ خیر! هرگز..

 

نکته آخر این است که حتما باید در انتهای مقاله به نتیجه برسم که کدام‌یک از دو جنبه مورد نظرم تاثیرگذارتر و مهم‌تر از دیگری است.

 

 • پارت ۲

 

اما در پارت بعد چه باید کرد؟‌ باز هم باید بگویم که خواندن دستورالعمل کمبریج بسیار مهم است. باید هرآنچه از شما خواسته شده را ارائه کنید و جاده خاکی رفتن اصلا کار خوبی نیست.. نمونه‌ای از سوالات پارت دوم رایتینگ آزمون CAE را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 


رایتینگ آزمون CAE

ساختار پیشنهادی من برای دستورالعمل بالا به شرح زیر است:

 

 • مقدمه (Intro)
 • ارزیابی برنامه
 • مفیدترین بخش‌های برنامه
 • تغییرات پیشنهادی برای سال بعد
 • خلاصه یا نتیجه‌گیری (Summary)

 

شاید بتوان ترکیب بهتری را به جای موارد بالا انتخاب کرد. اما با ساختار پیشنهادی بالا، گرفتن نمره کامل در بخش Content ضمانت می‌شود.

 


 

دستاورد ارتباطی (Communicative Achievement)

 

آیا نامه‌ای که به مدیر مدرسه خود می‌فرستید با نامه غیررسمی دوستان تفاوتی ندارد؟ قطعا لحن و نحوه نگارش شما در این دو نامه متفاوت است. این بحث بسیار گسترده است و نمی‌توانم اینجا وارد جزئیات شوم. اما چون آزمون CAE در سطح بالایی است، معمولا باید راتینگ‌های شما رسمی باشند. کتاب‌های پیشنهادی ما در بخش منابع سایت قطعا در این زمینه به شما کمک خواهند کرد.

 

مهمترین پیشنهاد من در اینجا به شاگردانم پایداری متن آنهاست؛ بسیاری از زبان آموزان معمولا ریپورتی می‌نویسند که ۹۵ درصد رسمی است، اما در کنار آن از اصطلاحات غیر رسمی و گاه کوچه خیابانی در آن استفاده می‌کنند. این بزرگترین اشتباهی است که می‌توان در این بخش مرتکب شد! متن شما باید یکنواخت و پایدار باشد.

‍‍‍

چه باید بنویسید؟

 

در مراحل آماده‌سازی خود برای بخش رایتینگ آزمون CAE باید حتما زمانی را صرف یادگیری انواع مختلف رایتینگ کنید؛ اینکه تفاوت گزارش (Report) با ایمیل، ایمیل با بررسی (Review) و.. چیست. در ادامه به صورت مختصر و مفید تفاوت‌ آنها را شرح داده‌ام:

 

 • انشا (Essay): باید نظرات خود در مورد موضوع خاصی را به شکل جالب و جذابی شرح دهید؛ درست مثل انشا نوشتن در دبستان! برای نوشتن Essay در رایتینگ آزمون CAE بهتر است از زبان آکادمیک استفاده کنید.
 • ایمیل/نامه: شروع و پایان ایمیل‌ها فرقی با نامه ندارد. در اینجا باید از تجربیات و خاطرات شخصی خود بگویید. رایتینگ شما هدف خاصی دارد، به عنوان مثال واکنش به مقاله‌ای در روزنامه که با آن مخالف هستید، و یا نامه صمیمی به یکی از دوستان خود. رسمی یا غیر رسمی بودن نامه نیز بسته به همین موضوع متغیر است.
 • گزارش/پروپوزال: برای هر پاراگراف در رایتینگ خود یک عنوان جذاب انتخاب کنید. در دستورالعمل کمبریج مواردی جهت ذکر شدن در رایتینگ ارائه می‌شود و شما نیز باید از قوه تخیل خود جهت بسط دادن آنها استفاده کنید. معمولا زبان پروپوزال‌ها مودبانه‌تر است و باید فردی را متقاعد کنید.
 • بررسی (Review): احتمالا بیشتر از همه با این گزینه آشنایی داشته باشید. چرا که حداقل در زبان مادری خود چندین مقاله بررسی از فیلم، موسیقی و کتاب را مطالعه کرده‌اید. زبان اینگونه از رایتینگ‌ها نیز باید تا حدی رسمی و مودبانه باشد. سبک نوشتار بررسی شباهت زیادی به Essay دارد.

 

توجه داشته باشید که توضیحات من در بالا به هیچ وجه کافی نیستند و باید نمونه‌های مختلفی از انواع رایتینگ را مطالعه کنید تا به خوبی با آنها آشنا شوید. علاوه بر این، تمرین فراموش نشود!

 


 

سازماندهی (Organisation)

 

کمبریج عاشق کلمات ربط و ابزارهای اتحاد متن است. مواردی نظیر Firstly، whereas، however، in addition to و موارد این چنینی. اگر به خوبی از این کلمات استفاده کنید، رایتینگ شما جریان منظم و خوبی بدست می‌آورد و خواندن آن هیچکس را خسته نمی‌کند. بدون استفاده از این کلمات ربط، انتظار گرفتن نمره مناسب در رایتینگ آزمون CAE نداشته باشید.

 

در این صفحه می‌توانید مجموعه‌ای بزرگ و منظم از این ابزارهای ربط و اتحاد را در اختیار داشته باشید. این موارد برای آزمون آیلتس نیز کارایی دارند.

 


 

زبان (Language)

 

تا اینجا از سازماندهی متن، استفاده از کلمات ربط و محتوی صحبت کردیم. اما این سه مورد برای رسیدن به نمره بالا در رایتینگ آزمون CAE کافی نیستند. شما باید به کمبریج ثابت کنید که دامنه لغت گسترده و در سطح بالایی دارید و همچنین می‌توانید از ساختارهای گرامری پیچیده و خاص در رایتینگ خود استفاده کنید.

 

در مرحله برنامه‌ریزی و طرح نقشه راه حتما فکر کنید که در زمینه موضوع پیش رو چه کلمات سطح بالا و مناسبی را یاد دارید و بهتر است از آنها در کدام پاراگراف استفاده کنید. به عنوان مثال اگر موضوع رایتینگ حمل و نقل است می‌توانید از کلماتی نظیر mass transit system، to commute، Congestion یا pressed for time استفاده کنید.

 

سپس باید از ساختارهای گرامری متنوع در رایتینگ خود استفاده کنید؛ حالت مجهول، inversion، شرطی نوع سوم، جملات سوالی و موارد این چنینی. هرچه تنوع بیشتر باشد، نمره بالاتری در این بخش خواهید گرفت.

 

یکی دیگر از نکات مهم، اندازه هر جمله در متن است. فقط از جملات بسیار بلند یا فقط از جملات کوتاه استفاده نکنید. در اینجا نیز تنوع مهم است. تصویر زیر به خوبی منظور من را به شما منتقل می‌کند:

 


رایتینگ آزمون CAE

حالا این دو پاراگراف که از لحاظ معنایی مشابه هم هستند، با هم مقایسه کنید:

 

 

A lot of politicians say they will improve bus and train services. Having trains is good for people who have to go to work. It means they don’t have to take the car to work. It is probably faster. If everyone takes a train to work there won’t be any traffic jams.

 

 

Why do progressive politicians pledge to provide mass transit systems in their cities? The answer is clear: Not only do pressed-for-time commuters benefit, but there is also less pollution. Let congestion be a thing of the past; let flowers bloom next to every tram stop.

 

 

مطمئنا داوطلبی که جمله دوم را در آزمون می‌نویسد، نمره بالاتری در بخش رایتینگ خواهد گرفت. اما چگونه می‌توانیم اینگونه جذاب و حرفه‌ای بنویسیم؟ پیشنهاد می‌کنم متون مختلف را بخوانید و از ریدینگ‌های جذاب کتاب FCE و CAE خود کمک بگیرید.

 

امیدوارم مقاله من به شما در راه موفقیت کمک کوچکی کرده باشد. اگر سوالی در ذهن دارید آن را از بخش نظرات یا فرم تماس با ما برای من بفرستید. پاسخ شما را زود خواهم داد!

 

 

متخصصین ما با تجربه کسب مدارک ممتاز انگلیسی پاسخگوی سوالات و نیازهای شما هستند. می‌تونید از طریق تلگرام، واتس اپ یا پیامک با شماره ۰۹۳۵۵۷۲۲۶۱۶ در ارتباط باشید! (جهت پاسخگویی بهتر، حتما پیام متنی ارسال نمایید

 

 

 

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید

تأیید نام‌نویسی به شما ایمیل خواهد شد.