ارتقا نمره لیسنینگ آزمون FCE با ترفندهای ویژه EnExams


لیسنینگ آزمون FCE

 

The Cambridge English: First

 

Paper 3: Listening

 


مقدمه

 

بخش لیسنینگ آزمون FCE (یا همان Cambridge English: First) در مجموع ۴ بخش دارد. داوطلبین باید در عرض ۴۰ دقیقه پاسخ ۳۰ سوال این بخش را بدهند. لیسنینگ آزمون، پس از دو پارت سنگین Reading و Writing آغاز می‌شود، بنابراین ممکن است حتی قبل از شروع آن احساس خستگی کنید. هر فایل صوتی دو بار پخش می‌شود، اما باید در هر دو دفعه تمرکز کامل خود را بر روی آنها بگذارید.

 

این مقاله را با چند نکته و ترفند عمومی آغاز می‌کنم و سپس هر بخش را جداگانه بررسی خواهم کرد.

 


 

۱- قبل از آزمون

 

 • حتما باید بدانید که در هر بخش چه اتفاقی قرار است بیوفتد.
 • مدام به صوت‌های انگلیسی گوش کنید! میلیون‌ها ویدیو رایگان، پرزنتیشن، کانال رادیویی، پادکست و… در دسترس است که می‌توانید به آنها گوش کنید.
 • لهجه ها – در فایل‌های صوتی لیسنینگ آزمون FCE معمولا لهجه‌های بریتیش و آمریکایی استدانداری را می‌شنوید، اما از لهجه‌های استرالیایی، آفریقای جنوبی، آیریش، اسکاتیش و… غافل نباشید. سعی کنید اکثر لهجه‌ها را بشنوید و با آنها آشنا باشید.
 • سن و جنسیت – در آزمون صدای افراد زیادی را از کودک گرفته تا نوجوان و بزرگسال خواهید شنید. بنابراین حتما در تمرینات خود به صداهای مختلف گوش کنید. فقط به شنیدن صدای زن یا فقط مرد بسنده نکنید.
 • شنیدن و نوشتن (Writing & Listening) رو همزمان تمرین کنید! بسیاری از شاگردای من همیشه می‌گویند که قادر به شنیدن و نوشتن به صورت همزمان نیستند. با این حال همه می‌توانند این کار را انجام دهند – فقط به تمرین و تکرار نیاز دارید.
 • از اشتباهات خود درس بگیرید. وقتی در خانه از خود امتحان آزمایشی می‌گیرید، فقط نمره نهایی را نبینید (من از ۴۰ سوال ۲۳ مورد را پاسخ دادم). بر روی سوالاتی که پاسخ آنها را اشتباه دادید، تمرکز کنید. به فایل صوتی لیسنینگ آزمون FCE در آن قسمت دوباره گوش کنید، ترنسکریپت صدا را بخوانید.. وقتی به خوبی به اشتباهات خود پی بردید به بخش بعد بروید. ۲۰ دقیقه وقت گذاشتن برای این کار تاثیر شگرفی در عملکرد شما خواهد داشت.

 


 

۲- در حین آزمون

 

مدیریت زمان راهی است که شما را از سایر داوطلبین آزمون پیش می‌اندازد. درسته است که آزمون FCE یک مسابقه نیست، اما حقیقت اینه که این آزمون یک مسابقه بزرگه! بعضی از داوطلبین این آزمون هیچ وقتی برای آماده‌سازی خود صرف نمی‌کنند. به همین خاطر کمریج قبل از هر پارت در فایل صوتی به داوطلبین می‌گوید که چه باید کنند. بنابراین در زمانی که همه در حال شنیدن دستورالعمل هستند، شما می‌توانید خواندن متن و سوالات را آغاز کنید.

 

مغرور نشوید – ممکن است در دور اول فکر کنید که پاسخ شما ۱۰۰ درصد درست است و دیگر نیاز نیست بار دیگر به صوت گوش کنید. به چنین افرادی فقط می‌توانم بگویم که ناپلئون هم فکر می‌کرد حمله کردن به روسیه در زمستان ایده ۱۰۰ درصد خوبی است! شاگردان خوب من همیشه هر دو بار با دقت بالا به لیسنینگ آزمون FCE گوش کرده و اشتباهات احتمالی خود را رفع می‌کنند.

 

از وقت خود برای خواندن سوالات، خط کشیدن زیر کلیدواژه‌ها و حدس پاسخ صحیح استفاده کنید. حدس زدن جواب قبل از شنیدن صوت بسیار کاربردی است -فراموش نکنید که ممکن است پاسخی که انتخاب می‌کنید یک گزینه انحرافی (Distractor) باشد (بخش بعدی در این زمینه صحبت خواهیم کرد).

 


 

۳- گزینه‌های انحرافی و سایر موارد مورد علاقه کمریج

 

تصور کنید سوال زیر در بخش لیسنینگ آزمون FCE آمده است و باید به آن پاسخ دهید:

 

What does the speaker have in his backpack?

a] sloth, cushion, basket
b] apple, banana, carrot
c] egg, bacon, lettuce

 

حالا به نظر شما کدام یک از جملات زیر در فایل صوتی توسط گوینده گفته می‌شود:

 

 • ‘I have an apple, a banana, and a carrot in my backpack’
 • This morning I ate a bacon and lettuce sandwich with some sliced egg, and then I went to my job at the zoo where it’s my job to make sure the sloths have enough cushions and baskets. I’m on my way to the monkey cages now so I’ve got a few apples and carrots for them. Oh, and a banana, as you can see poking out of my rucksack.

 

قطعا در لیسنینگ آزمون FCE گزینه دوم را خواهیم شنید. گوینده از موارد انحرافی زیادی در صحبت خود استفاده می‌کند و شاخ و برگ زیادی به سخنان خود می‌دهد. داوطلبین باهوش آزمون قطعا صوت را به خوبی گوش داده و پاسخ را از آن استخراج می‌کنند.

 

مورد بعدی کلمات ربط یا همان Linker هستند که کمریج علاقه زیادی به آنها دارد. مواردی نظیر whereas، Although و However که من هم در کلاس‌هایم از زبان آموزان می‌خواهم آنها را در رایتینگ و مکالمه استفاده کنند. به سوال زیر و پاسخ آن در صوت توجه کنید:

 

What sandwich did the man have for lunch?
a} bacon and lettuce
b] cheese

 

“I normally eat bacon and lettuce sandwiches when I’m working at the zoo. However, today I had a cheese one.”

 

متوجه شدید؟ بسیاری از داوطلبین بلافاصله گزینه اول را انتخاب می‌کنند و به ادامه صحبت گوینده توجهی ندارند. با این حال پاسخ سوال گزینه دوم (B) است. حالا در ادامه به بررسی ۴ پارت اصلی لیسنینگ آزمون FCE می‌پردازیم.

 


 

لیسنینگ آزمون FCE‌ : پارت ۱

 

بخش اول تقریبا راحت است، البته تا زمانی که دقت خود را بالا ببرید و گرفتار گزینه‌های انحرافی نشوید. در اینجا ۸ فایل صوتی می‌شونید (۴ فایل هر کدام دو بار) که هیچ ارتباطی بین آنها وجود ندارد. هر سوال در اینجا یک نمره دارد.

 

این قسمت از لیسنینگ آزمون FCE می‌خواهد ببیند توانایی فهمیدن نظر یا هدف هر گوینده را دارید یا خیر. به عنوان مثال، اینکه آیا فردی خوشحال، ناراحت یا نا امید است. آیا مشتری می‌خواهد شکایتی داشته باشد یا از فروشنده تمجید کند؟

 

گاهی اوقات نیز باید اصل کلام و هدف فردی را در فایل صوتی کمریج متوجه شوید یا به جزئیات حرف‌های وی توجه کنید. به یک سوال از دانشگاه کمریج در این بخش توجه کنید:

 

 


لیسنینگ آزمون FCE
 

اما برای این سوال چه متنی را در آزمون خواهید شنید؟

 

“Oh hi it’s me, John. Sorry to miss you – you must’ve already left for work. Look, I wondered if you wanted to come away for the weekend. There’ll be about 10 of us including someone called Sam Brent who says he was at college with you – and he remembers that you were brilliant at rock and roll! They’ve decided it’ll be on October 9, Friday night till Sunday. Anyway, I’ll put the details in the post. I know you’re busy at the moment, so don’t feel you have to come, but just let me know one way or the other when you can. Talk to you soon. Bye.”

 

اگر تاکنون با این سوال مواجه نشده‌اید، یک دقیقه وقت بگذارید، متن را خوانده و پاسخ خود را انتخاب کنید؛ B، A و یا C.

 

در این سوال کمریج به دنبال هدف اصلی فردی است که تماس گرفته است. حالا گزینه‌های مختلف و درست یا غلط بودن آنها را با هم بررسی کنیم:

 

گزینه A: جهت تایید برخی قرارهای قبلی. این گزینه پاسخ سوال نیست. در این تماس قرارهای جدیدی تنظیم شود (I wondered if you wanted). از ساختار گذشته برای آینده استفاده شده که مودبانه و رسمی است. با این حال باز هم نشانه‌های دیگری مبنی بر توجه بر آینده وجود دارد.

 

گزینه B: جهت دعوت کردن فرد. بله، این گزینه صحیح است. To issue در اینجا به معنی to give است.

 

گزینه C: متقاعد کردن فرد. ممکن است برخی دانش آموزان این گزینه را انتخاب کنند، چرا که به نظر می‌رسد فرد در حال خواهش کردن است، با این حال چنین چیزی درست نیست. اگر به جمله don’t feel you have to come توجه کنید متوجه خواهید شد.

 


 

نتیجه‌گیری

 

همانطور که از مثال بالا متوجه شوید، در این بخش از لیسنینگ آزمون FCE باید بتوانید آنچه می‌شنوید را در ذهن آنالیز کرده و پاسخ صحیح را پیدا کنید. علاوه بر این دانستن لغات و اصطلاحات خاص (to issue) نیز در اینجا ضروری است.

 

در بخش وبلاگ EnExams بیشتر پیرامون این بخش و تکنیک‌های آن صحبت خواهیم کرد.

 


 

لیسنینگ آزمون FCE‌ : پارت ۲

 

نام این بخش Sentence completion است و داوطلبین باید جملاتی را کامل کنند. در برگه آزمون متنی با ۱۰ جای خالی قرار دارد. به یک فایل صوتی به مدت ۳ دقیقه گوش می‌کنید و باید جاهای خالی را کامل کنید. نمونه‌ای از این سوالات را ببینید:

  

قبل از پخش فایل صوتی ۴۵ ثانیه فرصت در اختیارتان قرار می‌گیرد تا نگاهی به متن و جاهای خالی داشته باشید. در جاهای خالی عباراتی نهایتا با ۳ کلمه را باید وارد کنید. اول فکر کنید چه کلماتی می‌تواند در این جای خالی قرار گیرد: Mother/history/smell/nose/fluffiness

 

حالا به ترنسکریپت این بخش از لیسنینگ آزمون FCE توجه کنید:

 

“Thanks for inviting me tonight. As you know, my main interest is in conservation and I’m lucky enough to work with lots of different organisations looking after animals both in captivity and in the wild. I’d been fascinated by all kinds of bears for a long time before I started working in this field. But it was the spectacled bear that really attracted me – some people find it appealing because of its size and shape, and it’s less well known than other types of bear, but for me I thought it was such a great name!”

 

حالا به نظر شما جواب چیست؟

 

بخش مهم این متن در آخر آن است.

 

 ‘Some people find it appealing because of its size and shape… but for me it was such a great name!’

 

پاسخ کلمه Name است. همانطور که دیدید، در برخی سوالات امکان حدس پاسخ نیز وجود دارد! با این حال حدس زدن جهت کمک به ماست نه رسیدن به پاسخ اصلی بدون شنیدن صوت!

 

پاسخ سوالات بعدی امتحان دقیقا بعد از پاسخ سوال قبل ذکر می‌شود، پس نباید حتی یک ثانیه را تلف کنید و توجه خود را به بخش دیگری ببرید.

  

ابتدا حدس میزنیم: arms/ legs/ ass – احتمالا پاسخ یکی از بخش‌های بدن است. حالا دوباره متن را بخوانید:

 

“The name comes from the patches of yellowish fur around the bear’s eyes which grow in a sort of circle shape, like glasses, although these golden markings vary greatly from one bear to another and may not be limited to the eyes – they can extend as far as the bear’s cheeks or even chest”

هنگامی که متن را می‌خوانید پاسخ را سریع می‌توان یافت. اما شنیدن آن و رسیدن به پاسخ قطعا سخت‌تر است. به همین خاطر بهترین راه جهت آماده سازی خود برای این بخش گوش دادن به صوت‌های مختلف است.

 

به منظور تمرین کردن و آمادگی بیشتر برای لیسنینگ آزمون FCE ، کتاب Ready for first را به شما پیشنهاد می‌کنم. در بخش منابع سایت این کتار قبلا معرفی شده است و من هم در کلاس‌های FCE از همین کتاب استفاده می‌کنم.

 

سخنرانی افراد مختلف در سایت Ted.com نیز یکی دیگر از پیشنهاد‌های من به شاگردانم است. ویدیوهای این سایت به همراه ترنسکریپت در اختیار افراد قرار می‌گیرند و منبع خوبی جهت تمرین مهارت شنیداری شما هستند.

 


 

ترفندهای بیشتر برای پارت ۲

 

 • هیچ وقت بیشتر از ۳ کلمه در جاهای خالی ننویسید
 • اگر پاسخ یک عدد است می‌توانید آن را به صورت عددی یا با حرف بنویسید: ۳۰۰ یا three hundred.
 • حتما متن را دوباره بخوانید تا از لحاظ ساختار گرامری مشکلی نداشته باشد.
 • پاسخ‌ها به ترتیب همان سوالات روی کاغذ در فایل صوتی می‌آیند پس به ترتیب پیش بروید. معمولا برای هر سوال یک پاراگراف وجود دارد. با این حال ممکن است پاسخ دو سوال به صورت متوالی در یک بخش بیاید. پس مراقب باشید.
 • جملات روی کاغذ شما با چیزی که گوینده می‌گوید تفاوت دارد با این حال کلماتی که باید در جای خالی قرار دهید را عینا در فایل صوتی می‌شنوید.
 • املای صحیح کلمات در این بخش اهمیت خیلی زیادی ندارد، با این حال نمره شما کم می‌شود. اگر کلمه را متوجه شده باشید یک نمره خواهید گرفت و در صورت نوشتن املای صحیح کل نمره.

 


 

لیسنینگ آزمون FCE‌ : پارت ۳

 

در این بخش از لیسنینگ آزمون FCE ، صحبت‌های ۵ گوینده را می‌شنوید: این ۵ نفر همه در مورد یک موضوع مشترک (به عنوان مثال بازدید از موزه خاصی) صحبت می‌کنند. ۸ گزینه نیز پیش رویتان قرار می‌گیرد و باید گزینه مربوط به هر گوینده را انتخاب کنید. بنابراین ۳ گزینه مربوط به هیچکدام از آن ۵ گوینده نیستند و نباید از آنها استفاده شود.

 

دستورالعمل این بخش همیشه یکسان است و باید به دو نکته در آن توجه کنید (در تصویر، زیر این دو خط کشیده‌ام):

 


لیسنینگ آزمون FCE
 

در این سوال، موضوع بازدید از یک شهر است و احتمالا لغت‌هایی که گویندگان استفاده می‌کنند مربوط به همین موضوع باشد. شما باید بفهمید هر فرد چه چیزی را بیشتر از همه در مورد شهر مربوطه دوست داشته است. بدون نگاه کردن به ۸ گزینه پیش رو، می‌توان آنها را حدس زد: غذا، آب و هوا، مهندسی و مردم؟

 

در نهایت برگه سوال شما به این شکل در می‌آید و سه گزینه حذف می‌شوند:

 


لیسنینگ آزمون FCE


 

مهارت‌های مورد نیاز این بخش

 

در این بخش کمریج می‌خواهد ببیند آیا توانایی تشخیص نگرش و عقیده افراد را دارید یا خیر. همچنین باید به خوبی از کل صحبت‌های یک نفر نتیجه نهایی را بفهمید و گزینه مربوطه را انتخاب کنید.

 

به عنوان مثال ممکن است صحبت‌های ۵ نفر در مورد آخرین تعطیلات خود را بشنوید و در نهایت تصمیم بگیرید تعطیلات آنها چگونه بوده است؛ شاد، پر استرس، گران یا ارزان..

 

بدون اینکه کلمه Happy را از گوینده بشنوید باید بتوانید از حرف‌های او این مورد را متوجه شوید.

 


 

اشتباهات متداول داوطلبین در این بخش

 

اشتباه اول: یکی از بزرگترین تله‌های کمریج در اینجا مربوط به کلمات خاص است: بدین صورت که کلمات درون آن ۸ گزینه را در میان صحبت‌های افراد قرار می‌دهد، با این حال پاسخ نهایی چیز دیگری است. شنیدن یک کلمه خاص از گزینه‌های پیش رو در صحبت‌های هر فرد بسیار مشکوک است، پس سریع انتخاب نکنید. به سوال زیر دقت کنید:

 


لیسنینگ آزمون FCE
 

 

حالا صحبت‌های نفر اول را بخوانید:

 

“Oh my time in Rome was fantastic! All the people are so well dressed – they’re so stylish! And the markets were great fun – really good!”

 

حالا پاسخ D است یا C؟

 

پاسخ هیچ کدام از دو گزینه فوق نیست. مردم استایل خاصی دارند اما گزینه D در مورد استایل ساختمان‌ها است، نه مردم. همچنین فروشگاه‌ها خوب هستند اما گزینه C در مورد تنوع محصولات است.

 

اگر گزینه C جواب بود، باید چنین چیزی را می‌شنیدیم:

 

“There was such a range of products for sale! Every market had a different speciality, like fish, or fruit, but even in the fruit market you could still buy some sneakers or even some DVDs.”

بنابراین اگر دقیقا یک کلمه خاص را بشنوید، به احتمال ۹۸ درصد پاسخ صحیح آن نیست.

 

اشتباه دوم: شما رو نمیدونم! اما اکثر شاگردای من تنبل و مغرور هستن (به جز کسانی که این مقاله رو می‌خوانند). آنها به فایل CD به مدت ۱۰ ثانیه گوش می‌کنند و پاسخ را انتخاب می‌کنند. این کاملا اشتباه است. شاید پاسخ نهایی در اواسط یا اواخر فایل صوتی باشد!

 

این می‌تواند یک اشتباه دوجانبه باشد؛ ممکن است گزینه B را برای نفر اول انتخاب کنید، در حالی که B مربوط به سوال سوم باشد!

 

اشتباه سوم: من همیشه قبل از پخش فایل CD به شاگردانم فرصت می‌دهم سوالات و پاسخ‌ها را مرور کنند. آنها از این زمان برای کشیدن نقاشی روی برگه کتاب استفاده می‌کنند. اما باید در این زمان زیر کلیدواژه‌ها خط بکشید و پاسخ‌ها را بخوانید.

 


 

لیسنینگ آزمون FCE‌ : پارت ۴

 

در آخرین قسمت از لیسنینگ آزمون FCE یک مکالمه بین دو یا سه نفر را می‌شنوید (حدود ۳ دقیقه) و باید به ۷ سوال چند گزینه‌ای پاسخ دهید. حتی اگر در پاسخ به اینگونه سوالات عالی باشید، قطعا در انتهای آزمون خسته‌ هستید و تمرکز بالایی ندارید!

 

همچون بخش‌های قبلی باید مراقب گزینه‌های انحرافی باشید، به دنبال کلمات ربط بگردید و معنای مفهومی صحبت گویندگان را درک کنید.

 

پس از خط کشیدن زیر نکات مهم، شنیدن صوت، حذف پاسخ‌های غلط و انتخاب جواب، برگه شما باید چنین شکل و شمایلی پیدا کند:

 


لیسنینگ آزمون FCE


 

سوالات بخوانید – دقیق!!

 

سوالات کمریج را دقیق بخوانید. طراحان سوال بسیار حیله‌گر هستند؛ ممکن است یک پاسخ صحیح باشد اما جواب آن سوال چیز دیگری باشد. به عنوان مثال سوالاتی که از داوطلبین می‌خواهند دلیل اصلی چیزی را انتخاب کنند. به عنوان مثال:

 

What’s the main reason the writer moved to Spain?

 • a) the weather
 • b) his girlfriend
 • c) the food

 

‘What everyone knows about Spain is that the climate is perfect for writers, and I’m a bit of an amateur chef so it’s great to be surrounded by good restaurants and fresh ingredients. But despite that, I would have stayed in England had it not been for my partner. She wanted to be close to her family, whereas it’s quite easy for me to work from anywhere in the world.’

 

همانطور که می‌بینید، گوینده هر سه گزینه سوال را در صحبت‌های خود مطرح می‌کند – غذا، دوست او و آب و هوا. اما فقط یک مورد را می‌توان دلیل اصلی دانست.

 


 

پاسخ را حدس بزنید

 

قبل از شنیدن فایل صوتی این بخش نیز فرصتی دارید تا به سوالات و پاسخ آنها نگاه کنید. خیلی خوب است اگر در این فرصت ضمن مطالعه دقیق سوالات و گزینه‌ها، زیر کلیدواژه‌های مهم خط بکشید و همچنین پاسخ احتمالی را حدس بزنید (حتی به اشتباه!).

 


 

نکات بیشتر

 

 • هنگامی که در حال آماده شدن برای آزمون هستید فقط به دنبال پیدا کردن پاسخ صحیح نباشید. همچنین باید بفهمید که چرا گزینه‌های غلط، غلط هستند! اینکار مهارت شما برای آزمون اصلی را بالا می‌برد.
 • پاسخ‌ها به همان ترتیب برگه امتحان در فایل صوتی ذکر می‌شوند.
 • در پارت چهارم متن زیادی را باید بخوانید، پس بلافاصله پس از اتمام بخش سوم، پارت ۴ را باز کنید و متن را مطالعه نمایید. (زیر کلیدواژه‌ها خط بکشید و پاسخ‌ درست را حدس بزنید)
 • طبق معمول به شنیدن یک کلیدواژه خاص در صوت مشکوک باشید.
 • احتمالا معنی تمامی کلماتی که می‌شنوید را بلد نیستید، پس در این مواقع حدس بزنید. روی این مهارت می‌توانید در حین آمادگی برای آزمون کار کنید.

 


 

 

متخصصین ما با تجربه کسب مدارک ممتاز انگلیسی پاسخگوی سوالات و نیازهای شما هستند. می‌تونید از طریق تلگرام، واتس اپ یا پیامک با شماره ۰۹۳۵۵۷۲۲۶۱۶ در ارتباط باشید! (جهت پاسخگویی بهتر، حتما پیام متنی ارسال نمایید

 

 

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید

تأیید نام‌نویسی به شما ایمیل خواهد شد.