راهکار و ترفندهایی در نوشتن رایتینگ FCE ؛ مقاله، بررسی، گزارش و Essay


هرآنچه باید درباره رایتینگ FCE بدانید

 

The Cambridge English: First

 

Paper 2: Writing

 


 

۱- مقدمه

 

بخش رایتینگ FCE دومین قسمت از آزمون است که ۸۰ دقیقه وقت به آن تخصیص یافته است. رایتینگ اول باید حتما یک Essay باشد و تعداد کلمات آن بین ۱۴۰ الی ۱۹۰ است. برای رایتینگ دوم بین چند گزینه – مقاله (Article)، نامه یا ایمیل (رسمی یا غیر رسمی)، گزارش (Report) و بررسی (Review) – حق انتخاب خواهید داشت.

 

کمریج در نهایت نمره شما در بخش رایتینگ FCE را از چهار جنبه تعیین می‌کند:

 

 1. محتوی (Content): آیا چیزی که از شما خواسته شده را در متن آورده‌اید؟
 2. Communicative achievement: رایتینگ شما خیلی رسمی بود یا خیلی غیر رسمی، و یا کاملا متناسب با دستورالعمل آزمون؟
 3. ساختار و ساماندهی (Organisation): آیا پاراگراف و خط ها را به خوبی به هم مرتبط کرده‌اید؟ آیا از ابتدا تا انتهای رایتینگ شما جریانی روان و منطقی برقرار بود؟
 4. Language: لغت های جذابی که بلد هستید را به رخ کمریج کشیدید یا از لغات ساده استفاده کردید؟ اشکالات گرامری و املایی زیادی داشتید؟

 


 

۲- مدیریت زمان

 

هر دو رایتینگی که قرار است در آزمون اف سی ای بنویسید نمره یکسانی دارند و بنابراین باید به یک اندازه برای هر دو وقت اختصاص دهید؛ بنابراین برای هر رایتینگ ۴۰ دقیقه فرصت دارید. معمولا مدیریت زمانی برای این قسمت از آزمون بدین صورت است:

 

 • برنامه ریزی – ۱۰ دقیقه
 • نوشتن متن – ۲۵ دقیقه
 • بررسی نهایی – ۵ دقیقه

 

ممکن است ۱۰ دقیقه زمان برای برنامه ریزی را زیاد بدانید، اما هرچه بیشتر به این مرحله اهمیت دهید، اشتباهات شما در رایتینگ کمتر خواهد بود.

 


 

۳- آشپزی بدون دستور پخت ممکن نیست

 

بیشتر شاگردای من از مرحله برنامه ریزی خوششان نمی‌آید و دوست دارند هرچه سریعتر نوشتن رایتینگ FCE خود را آغاز کنند. اما متن نهایی معمولا آنچنان خوب نیست. یک آشپز در رستوران را تصور کنید – آیا آشپزان بدون مقدمه وارد آشپزخانه می‌شوند و سبزیجات و ادویه را بدون برنامه خاصی درون ظرف‌ها میریزند؟ قطعا نه! همه آنها دستور پخت خاصی را دنبال می‌کنند.

 

پس ابتدا یک نفس عمیق بکشید، در مورد موضوع مربوطه، ایده‌های ذهن خود و نحوه پیاده کردن ایده خود بر روی کاغذ فکر کنید. حتی می‌توانید در این بازه زمانی بر روی لغت‌ها و عبارات جذاب و جملات پیچیده گرامری (جهت کسب نمره بالاتر) تمرکز کنید.

 

مثال: من به شخصه قبل از اینکه بخواهم مقاله این صفحه را بنویسم، تمامی تیترهای آن را مشخص کردم و پیرامون محتوی آنها فکر کردم. نوشتن با در اختیار داشتن یک ساختار از پیش آماده شده بسیار راحت‌تر است.

 


 

۴- محتوی (Content)

 

حالا بهتره پیرامون آنچه کمریج از شما در بخش رایتینگ FCE می‌خواهد صحبت کنیم. نکته اول محتوی و آن چیزی است که در نوشته ذکر می‌شود. اگر از شما خواسته شود نامه‌ای به دوست خود بفرستید و شما به جای آن شعری بنویسید، هیچ نمره‌ای کسب نخواهید کرد – هرچقدر که شعر خوب باشد! شاید بهترین شعر در تاریخ ادبیات جهان را بنویسید اما در نهایت هیچ تفاوتی ایجاد نمی‌شود و نمره شما صفر خواهد بود.

 

در تصویر زیر نمونه‌ای از یک سوال رایتینگ آزمون اف سی ای رو ببینید:

 


رایتینگ FCE
در این دستورالعمل شما باید پیرامون محیط اطراف و آلودگی رایتینگی بنویسید. در این رایتینگ باید به سه موضوع اشاره کنید، دو مورد از آنها باید حتما حمل و نقل و رودخانه و دریاها باشد. اگر مورد اول را ذکر نکنید امکان ندارد نمره کامل در بخش رایتینگ به شما داده شود. اگر پیرامون صدمات به محیط زیست ننویسید، نمره قابل توجهی را از دست خواهید داد.

 

دستورالعمل سوال را بخوانید و دقیقا به آن عمل کنید

 


 

۵- Communicative Achievement

 

نکته بعدی که کمریج می‌خواهد مطمئن باشد به آن تسلط دارید، آشنایی کامل شما را فرمت و نوع نگارش است. در مثال قبلی قرار بود یک مقاله برای معلم انگلیسی خود بنویسید. حالا مقاله شما باید تا چه حد رسمی باشد؟ نامه شما به یک وکیل نیست بنابراین نیازی به نوشتن یک متن بسیار رسمی نیست. اما فراموش نکنید که این مقاله با نامه‌هایی که برای دوستان خود می‌نویسید نیز فرق دارد.

 

در این Essay باید از سبک خنثی و تا حدی رسمی استفاده کنید. بنابراین باید نحوه نوشتن متن‌های مختلف را یاد بگیرید. تفاوت سبک نوشتن من در این دو متن را ببینید:

 

 • Yo, John
  Guess what? I bunked off school and tramped up and down the beach all day. Great fun! I found some nearly-fresh muffins in a box, so that was lunch sorted. Free food! Niiiiiice
 • Dear Mr and Mrs Biggins
  I regret to inform you that we have taken the decision to suspend Jack from school for the next week. Not only did he fail to come to school today, but we received a call that he had stolen a container of confectionery from a local business

در کل سبک نگارش رایتینگ شما باید متناسب با مخاطب و خواننده آن باشد.

 


 

۶- ساماندهی (Organization)

 

کمریج عاشق ابزارهای ارتباطی متن نظیر Wheras، However و in addition to است. همچنین اگر پاراگراف‌های خود را به کمک مواردی همچون Firstly و Secondly به هم ربط دهید، نمره بیشتری کسب خواهید کرد.

 

اگر به دنبال کسب نمره بالایی هستید، حتما نحوه استفاده از این موارد را یاد بگیرید.

 

یکی دیگر از راه‌های کسب نمره بالا در این بخش، پرسیدن سوال و پاسخ به آن در رایتینگ است.

 


 

۷- زبان (Language)

 

دانش زبانی شما و استفاده از ترکیب‌های متعدد و پیچیده قطعا نمره شما را در بخش رایتینگ FCE بالا می‌برد. اگر لغات سطح بالایی بلد هستید از آنها استفاده کنید؛ یک کلمه را چند بار تکرار نکنید؛ اشتباهات خود را به حداقل برسانید؛ از حالت‌های مختلف گرامری استفاده کنید، فقط «نهاد فعل مفعول» کافی نیست!

 

پیشنهاد می‌کنیم فریزال ورب، کالوکیشن و ایدیم‌های مناسب را یاد گرفته و در رایتینگ به درستی از آنها استفاده کنید. در همین زمینه دو جمله زیر را با هم مقایسه کنید:

 

.The food was good and the service was good and we had a good time

!The food was delicious, while the service was faultless. Did we have a good time? Absolutely

 

 قطعا شما هم موافق هستید که جمله دوم بسیار بهتر و زیباتر است. آیا نوشتن همچین جمله‌ای خیلی سخت است؟ نه خیلی! حتی اگر معنی کلمه faultless را ندانید، قطعا لغت دیگری بلدید که آن را جایگزین کنید؛ حتی اگر دوباره کلمه Good را استفاده کنید، باز هم جمله شما نمره بسیار خوبی در بخش رایتینگ FCE کسب می‌کند.

 


 

۸- Essay

 

نوشتن یک Essay در بخش اول رایتینگ FCE اجباری است و انتخاب دیگری پیش رو ندارید (Compulsory task). بنابراین اولین چیزی که باید نوشتن آن را یاد بگیرید همین است. در این نوع از نوشته‌ها باید نظرات و اطلاعات خود را ارائه کرده و یا چند جنبه را با هم مقایسه کنید.

 

عنوان: از یک تیتر در بالای Essay خود استفاده کنید. این عنوان باید جالب باشد و مخاطبان را به خواندن نوشته شما مجاب کند. تصور کنید دو نفر از دوستانتان لینکی را در تلگرام با عنوان‌های زیر به اشتراک بگذارند. بر روی کدام یک کلیک می‌کنید؟

 

?Why Pollution is Bad

 

Climate Change is Fake, and Here’s Why

 

بیشتر افراد بر روی عنوان دوم کلیک می‌کنند! سعی کنید با استفاده از چنین عناصری در عنوان و متن، نظر کمریج را به خود جلب کنید.

 

ساختار Essay: از دستورالعمل آزمون جهت شکل دادن ساختار استفاده کنید. به عنوان مثال، برای تسک قسمت ۴ در همین مقاله می‌توانید چنین ساختاری داشته باشید:

 

 • پاراگراف اول: مقدمه (Introduction)
 • پاراگراف دوم: آلودگی مربوط به حمل و نقل (Transport Pollution)
 • پاراگراف سوم: آلودگی رودخانه و دریاها (Pollution in Rivers and Seas)
 • پاراگراف چهارم: آلودگی در خانه (Pollution at Home
 • پاراگراف آخر: نتیجه گیری (Conclusion)

 

– سعی کنید عنوانی که برای Essay انتخاب کردید را به نتیجه‌گیری (پاراگراف آخر) ارتباط دهید. به عنوان مثال اگر عنوان شما Climate Change is Fake باشد، در پاراگراف آخر باید چنین چیزی آورده شود: and that’s why climate change is not real

 

– سعی کنید تعادل را در رایتینگ FCE خود رعایت کنید و فقط از خوب بودن یا بد بودن چیزی نگویید. برای مثال به پاراگراف زیر توجه کنید:

 

‘It’s clear that pollution from cars is a big problem that should be looked at. The air in some cities is not fit for humans. But the car isn’t totally a villain – it’s also a symbol of freedom for many people. So we need a solution that lets people drive their cars, but without being too harmful. For example, electric cars let people get to work but are cleaner than diesel engines.

 

– سعی کنید پاراگراف‌ها را با عباراتی نظیر Firstly و Secondly به هم ربط دهید. البته بهتر است موارد پیشرفته‌تری را انتخاب کنید.

 

– در مطالب بخش وبلاگ بیشتر پیرامون نحوه نوشتن Essay صحبت خواهیم کرد.

 

– برای بخش دوم رایتینگ FCE ، بین چند گزینه حق انتخاب دارید. در ادامه مروری بر نحوه نوشتن Report، Review و Article خواهیم داشت.

 


 

۹- گزارش (Report)

 

گاهی اوقات ممکن است بخواهید در بخش دوم از رایتینگ FCE یک گزارش بنویسید. مخاطب این نوشته نیز معمولا معلم شما و یا اعضای گروهی هستند که عضو آن هستید. در این نوع از نوشته باید حقایقی را شرح داده و به خواننده پیشنهاداتی بر اساس تجربه خود ارائه کنید.

 

مثال:

 

A group of English students is coming to your college. Your English teacher has asked you to write a report on one local tourist attraction. In your report you should:

 • describe the attraction
 • say what you can do there
 • explain why you think students would enjoy visiting it

 

 

خب، طبق دستورالعمل بالا باید به گروهی از دانش‌آموزان که به زودی به دانشگاه شما می‌آیند، از جاذبه‌های توریستی شهر خود بگویید. در ادامه ذکر شده است باید مواردی همچون فعالیت‌های در دسترس و جذابیت‌های توریستی را پوشش دهید.

 

ساختار پیشنهادی من برای نوشتن چنین گزارشی بدین شکل است:

 

 • مقدمه (Introduction)

صراحتا بگویید هدف از نوشتن این گزارش چیست و چه چیزی را قرار است شرح دهید. همچنین بگویید چرا بازدید از آنجا را به مخاطبین پیشنهاد می‌کنید. به عنوان مثال استادیوم اولترافورد.

 

 • Old Trafford

(توضیحی از این استادیوم و تاریخچه آن)

 • فعالیت‌ها

(در تسک بالا صراحتا از شما خواسته شده فعالیت‌های موجود را شرح دهید – تور استادیوم، فروشگاه گیفت، لمس چمن جادویی ورزشگاه و..)

 • چرا بهترین گزینه برای بازدیدکنندگان است

(این تور به زبان انگلیسی برگزار می‌شود، ورزش فوتبال شهرت جهانی دارد، عکاسی در آنجا بسیار جذاب خواهد بود…)

 • نتیجه گیری (Conclusion)

پیشنهاد ویژه خود جهت بازدید از این استادیوم را صراحتا اعلام کنید و دلایل خود را به صورت خلاصه ذکر کنید.

 


 

۱۰- بررسی (Review)

 

یکی از بهترین گزینه‌های پیش رو در بخش دوم رایتینگ FCE ، نوشته بررسی است، چرا که احتمالا تاکنون صدها مورد از آنها را حداقل در زبان مادری خود خوانده‌اید – نقد و بررسی فیلم‌ها، بازی‌های ویدیویی، هتل‌ها و… بنابراین احتمالا با استایل کلی اینگونه نوشته‌ها آشنایی دارید.

 

مهارت‌های اصلی مورد نیاز در اینجا عبارتند از: شرح چیزهای مختلف، اظهار نظر شخصی خود و ارائه توضیحات در مورد آنها.

 

نکته مهم: دروغ گفتن در بخش رایتینگ FCE هیچ مشکلی ندارد! به شخصه از فیلم تایتانیک متنفر هستم اما به خوبی آن را در یاد دارم. اگر بخواهم برای رایتینگ خود فیلمی را بررسی کنم قطعا تایتانیک را انتخاب خواهم کرد. داستان فیلم به خوبی در ذهنم است، نام بازیگران را به یاد دارم… می‌توانم در رایتینگم جوری بنویسم که انگار از این فیلم خوشم آمده است…

 

– همچون نوشتن Essay همیشه شاگردانم را به استفاده از عنوان جذاب برای Review خود تشویق می‌کنم. به عنوان مثال این عنوان: Titanic – Their Hearts Will Go On

 

– از سوال اصلی آزمون جهت شکل دادن ساختار رایتینگ خود استفاده کنید.

 

– جهت آشنایی بیشتر با این نوع از رایتینگ‌ها به بخش وبلاگ ما مراجعه کنید.

 


 

۱۱- مقاله (Article)

 

مقالات در بخش رایتینگ FCE معمولا برای مجلات انگلیسی و روزنامه‌ها نوشته می‌شوند. مهمترین نکته در این قسمت جذاب کردن رایتینگ است تا مخاطبان از خواندن آن لذت ببرند. همچنین نظرات خود در موضوعات مختلف را صراحتا و با دلیل و منطق بیان کنید.

 

در بخش وبلاگ پیرامون نحوه نوشتن Article صحبت خواهیم کرد.

 


 

۱۲- سوالات متداول

سوال: املای ما باید بریتیش باشه یا آمریکایی؟

جواب: نه. استفاده از املای آمریکایی مشکلی ایجاد نمیکنه!

 

سوال: املای صحیح کلمات و علامت‌گذاری تا چه حد اهمیت داره؟

جواب: از شما انتظار بهترین بودن را ندارند، اما اگر اشتباه شما منجر به این شود که خواننده نتواند منظور را متوجه شود، نمره قابل توجهی را از دست خواهید داد.

 

سوال: تعداد کلمات تا چه حد اهمیت دارد؟ اگر بیش از حد مجاز بنویسم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

جواب: در صورتی که تسک امتحان را صحیح و دقیق انجام دهید، تعداد کلمات شما تقریبا در همان بازه قرار می‌گیرد. اگر ۵ کلمه بیش از حد مجاز بنویسید نمره از دست نخواهید داد. بر روی آنچه که می‌نویسید تمرکز کنید و تعداد کلمات خود به خود درست می‌شود.. وقت خود در جلسه آزمون را به شمردن تمامی کلماتی که نوشتید، هدر ندهید!!

 

سوال: دست‌خط من افتضاح است! آیا نمره از دست خواهم داد؟

جواب: فقط مطمئن شوید که یک انسان می‌تواند متن شما را بخواند – اگر خیلی به هم ریخته می‌نویسید، پیشنهاد می‌کنم سرعت نوشتن خود را پایین بیاورید. همچنین اگر معمولا نکته‌های مهم را در حین نوشتن رایتینگ از قلم می‌اندازید، به مرحله برنامه ریزی قبل از نوشتن توجه بیشتری کنید.

 


 

سوالات بالا رو اکثر شاگردان در کلاس‌های FCE و حتی CAE از من می‌پرسند. با این حال اگر سوال دیگری در ذهن دارید، حتما آن را در بخش نظرات و یا حتی فرم تماس با ما، ثبت کنید. پاسخ شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن خواهم داد!

 

 

متخصصین ما با تجربه کسب مدارک ممتاز انگلیسی پاسخگوی سوالات و نیازهای شما هستند. می‌تونید از طریق تلگرام، واتس اپ یا پیامک با شماره ۰۹۳۵۵۷۲۲۶۱۶ در ارتباط باشید! (جهت پاسخگویی بهتر، حتما پیام متنی ارسال نمایید

 

 

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید

تأیید نام‌نویسی به شما ایمیل خواهد شد.