معرفی استراتژی و نکات برتر برای مصاحبه آزمون FCEمصاحبه آزمون FCE

 

The Cambridge English: first

 

Speaking Part

 

 

صحبت کردن در مقابل دیگران یکی از ترسناک‌ترین چالش‌های زندگی هر فرد است.

(نگران نباشید – بعد از خواندن این مقاله دیگر مشکلی نخواهید داشت)

 


 

مقدمه

 

۱- آرامش خودتون رو حفظ کنید

 

مدت زمان این بخش تنها ۱۵ دقیقه است، اما مصاحبه آزمون FCE برای بیشتر داوطلبان وحشتناک و پراسترس است. بسیاری از دانش آموزان نمی‌دانند چه چیزی در انتظارشان است، به مهارت مکالمه خود اطمینان ندارند و از همه مهمتر نمی‌دانند که چگونه خود را آماده این بخش کنند.

 

EnExams به شما کمک می‌کند.

 

در این مقاله چه چیزهایی به شما یاد می‌دهم

 

 • چه اتفاقی در مصاحبه آزمون FCE می‌افتد
 • از چند بخش تشکیل می‌شود
 • در هر پارت چه باید کرد
 • ایده‌ برای اینکه چه بگویید
 • اشکالات متداول زبان آموزان
 • و…

 

مدت زیادی است که در رشته زبان انگلیسی فعالیت می‌کنم و در اکثر آزمون‌های بین المللی زبان انگلیسی مهارت دارم. با اتکا به مدارک و مدارج شخصی تصمیم گرفتم این سایت را راه اندازی کنم تا علاوه بر شاگردان شخصی خودم، افراد بیشتری را در پیشرفت و کسب موفقیت یاری کنم.

 


 

۲- نگاهی کلی به بخش مصاحبه

 

در بخش مصاحبه آزمون FCE شما و یک داوطلب دیگر در اتاقی مقابل دو نماینده رسمی کمریج می‌نشینید. یکی از این دو نماینده با شما صحبت می‌کند و دیگری فقط بر روی برگه‌ای یادداشت خواهد کرد. کمریج نام این دو نفر را به ترتیب interlocutor و assessor  گذاشته است. اما ما فقط به فردی که با شما صحبت می‌کند توجه داریم.

 

(نکته مهم: آخرین گروه هر روز ممکن است سه نفره آزمون خود را پیگیری کنند. پس بهتر است برای چنین شرایطی آماده شوید.)

 

امتحان ۴ بخش است و در هر قسمت باید فعالیت خاصی را انجام دهید. در ویدیو زیر نمونه‌ای کامل و رسمی از مصاحبه آزمون FCE کمریج را مشاهده کنید.

 

 

 

به نظرتون می‌تونید عملکرد بهتری به نسبت ویکتوریا و ادوارد در مصاحبه آزمون FCE داشته باشید؟ در این مقاله شما رو کمک می‌کنم.

 


 

مصاحبه آزمون FCE : پارت ۱

 

چه کسی صحبت می‌کند؟

  

در این بخش از مصاحبه آزمون FCE نماینده کمریج از شما به صورت جداگانه سوالاتی می‌پرسد و باید به او پاسخ دهید. نیازی به صحبت کردن با پارتنر کناری در این بخش از آزمون نیست.

 

این بخش تنها ۲ دقیقه زمان می‌برد. کمریج می‌خواهد روحیه داوطلبین در بخش اول آزمون حفظ شود بنابراین مصاحبه با سوالات آسان و خوبی شروع می‌شود. اگر شروع خوبی نداشتید جای نگرانی نیست، بسیاری از داوطلبین به خاطر استرس مصاحبه را خوب شروع نمی‌کنند.

 


 

انتظار چه سوالاتی رو داشته باشیم؟

 

سوالات این بخش معمولا مربوط به موضوعات زیر هستند:

 

 • عادات شخصی شما
 • شغل یا رشته تحصیلی
 • چیزهایی که دوست دارید یا برعکس
 • خانواده و دوستان
 • تعطیلات
 • ورزش
 • برنامه‌های آینده
 • علاقه به زبان انگلیسی

 

کمک!! من سوال را متوجه نشدم!

 

هیچ مشکلی وجود ندارد. ممکن است به خاطر استرس گوش‌های شما نیز تنبل شوند و سوالی را نشنوید. خیلی مودبانه از نماینده کمریج بخواهید دوباره سوال را برای شما تکرار کند:

 

Please could you repeat that?
Could you say that again, please?

 


 

ساختار گرامر سوالات را تکرار کنید

 

یک اشتباه خیلی احمقانه در امتحان می‌تواند چیزی مشابه به مورد زیر باشد:

 

Do you enjoy cooking?
Yes, I enjoy to cook.

چرا از همان گرامری که در سوال کمریج قرار گرفته استفاده نکنیم؟!

 

Do you enjoy cooking?
Yes, I enjoy cooking.

 

به یک مثال دیگر در همین زمینه توجه کنید:

 

Are you going to go on holiday this year?
Yes, I’m going to go to Mexico. It’s going to be my first time.

 

نیازی نیست همیشه از این تکنیک استفاده کنید؛ انعطاف‌پذیری و تنوع ساختار در زبان انگلیسی بالاست. با این حال پیشنهاد ویژه من به شاگردان سطح FCE همین روش در آزمون مصاحبه است.

 


 

ربات نباشید!

 

کمریج به دنبال سخنرانی شما نیست! شما رئیس جهمور نیستید که قرار باشد متنی از قبل آماده شده را بلند بلند بگویید. در این صورت تفاوتی با یک ربات ندارید. بنابراین سعی نکنید پاسخ سوالات را عینا حفظ کرده و در امتحان بگویید.

 

به جای آن سعی کنید کلیدواژه‌های مهم برای موضوعات عمومی را یاد گرفته و در آزمون از آنها استفاده کنید. همچنین حس و انرژی شما در حین صحبت کردن (intonation) یک نکته بسیار مهم دیگر برای کمریج است.

 


 

کلیدواژه‌های خوب کدام هستند؟

 

همیشه وقتی از شاگردانم می‌خوام که شغل خودشون رو بهم بگن، چنین اتفاقی می‌افتد:

 

What is your job?
Oh! How to say it in English?

 

بنابراین حتما اسم شغل، رشته و موارد خصوصی خود را در زبان انگلیسی یاد داشته باشید تا در مصاحبه آزمون FCE به مشکل بر نخورید. به مثال زیر توجه کنید.

 

What is your job?
I’m a systems analyst.

 

همچنین شغل دوستان، خانواده، همسر و آشنایانی که ممکن است بخواهید درباره آنها صحبت کنید را به خاطر بسپارید.

 

My mother’s a retired teacher. My father’s a clown trainer. My husband is a camel trainer.

 

حتما باید در پاسخ به سوالات کلیشه‌ای پارت اول، عبارات جالب و قوی یاد بگیرید. به عنوان مثال در پاسخ به سوال مربوط به عادت‌های روزمره خود از عبارت to be keen on استفاده کنید.

 

What are your hobbies?
I’m keen on gardening.


 

چقدر صحبت کنیم؟

 

ارائه پاسخ‌های کوتاه در پارت اول فکر خوبی است، اما هیچ وقت به شاگردانم اجازه نمی‌دهم به yes و no قانع شوند. پاسخ شما نباید به هیچ وجه کوتاه‌تر از سوال باشد. در ادامه چند مثال خیلی خوب آورده‌ام.

 

پاسخ ویکتوریا و ادوارد به این بخش در آزمون را بخوانید:

‘Where are you from, Victoria?’
‘I’m from Germany, from the north coast of Germany.”

 

“And Edward?”
“I’m from Peru. I live in the capital, Lima. It’s near the coast.”

 

اگر در ویدیو بالا دقت کنید، ویکتوریا می‌خواهد باز هم صحبت کنم اما نماینده کمریج او را متوقف می‌کند. پس زیاد هم نباید صحبت کرد!

 

پس یک پاسخ کوتاه به سوال داده و یک جمله کوتاه دیگر به آن اضافه کنید.

 


 

چگونه خود را آماده کنیم؟

 

 • این بخش را می‌توان با یک دانش آموز دیگر (یا یک انگلیسی زبان) تمرین کنید. از آنها بخواهید سوالات مرتبط با این بخش را از شما بپرسند. اگر سطح انگلیسی آنها بالاست، بهتر است شما را ارزیابی کنند.
 • اگر انقدر خوش شانس هستید که در منطقه زندگی شما مردم انگلیسی صحبت می‌کنند، به مهمانی و رویدادهای اجتماعی بروید.
 • اگر تنها هستید آینه یک پارتنر بسیار خوب هم برای تمرین و هم برای افزایش اعتماد به نفس است.
 • با دوستان خود در کلاس زبان تمرین داشته باشید. صحبت‌های دو نفره یا حتی گروهی می‌تواند مهارت اسپیکینگ شما را ارتقا دهد.
 • اگر تنها هستید، از گوشی خود جهت فیلم برداری استفاده کنید.
 • من در کلاس از شاگردانم می‌خواهم سوالات خصوصی خود را بر رو

 


 

مصاحبه آزمون FCE : پارت ۲

 

این بخش به Long Turn معروف است، چرا که دو داوطلب باید به ترتیب در مورد چند عکس صحبت کنند. ابتدا دو عکس رنگی به شما داده می‌شود و باید یک دقیقه در مورد آنها حرف بزنید. پس از اتمام صحبت‌های شما، نماینده کمریج از داوطلب دیگر سوالی در مورد تصاویر شما می‌پرسد – او برای پاسخ به این سوال ۳۰ ثانیه فرصت دارد.

پس از آن، داوطلب بعدی تصاویر خود را دریافت کرده و به مدت ۱ دقیقه در مورد آنها حرف می‌زند. پس از اتمام صحبت‌های وی، از شما نیز سوالی در مورد عکس‌های او پرسیده می‌شود که ۳۰ ثانیه جهت پاسخ به آن در اختیار دارید.

 

چه کسی صحبت می‌کند؟

 


مصاحبه آزمون FCE
 

در این بخش نیز شما باید با نماینده کمریج صحبت کنید و خبری از مکالمه با داوطلب دیگر نیست. هیچ یک از شما نباید صحبت‌های فرد دیگر را قطع کنید.

 


 

اطلاعات بیشتر

 

تصاویر همیشه متفاوت هستند، اما تم یکسانی دارند؛ به عنوان مثال افرادی را می‌بینید که در تصاویر در حال بالا رفتن از اجسام مختلف (کوه، درخت و..) هستند. نماینده کمریج از شما می‌خواهد که دو تصویر را با هم مقایسه (Compare) کنید و چیزی در مورد آنها بگویید.

دستورالعمل چند آزمون قبلی کمریج در این بخش را بخوانید:

 

Compare the photographs and say why they have chosen to travel in this way.

Compare the photographs and say why you think the people are talking.

Compare the photographs and say what the people are enjoying about doing these things.

 

الگوی مشابه در همه آنها را دیدید؟ پس ابتدا باید دو تصویر با هم مقایسه شوند و وجوه تفاوت و اشتراک آنها ذکر شود، سپس باید پاسخ سوالی در مورد آنها را بدهید.

 


 

اشتباهات متداول

 

 • اکثر داوطلبین در این بخش از مصاحبه آزمون FCE تصاویر را شرح می‌دهند! هیچ کس از شما نخواسته که دو تصویر را شرح دهید؛ در اینجا یک درخت می‌بینم! این یک پسر کوچک است! باید تصاویر را مقایسه کنید و تفاوت‌های آنها را بگویید. به عنوان مثال به دو حالت پاسخگویی زیر توجه کنید:

 

This man is riding a bike.

This picture shows a man riding a bike while this one shows a motorbike.

 

در ادامه یک مثال کامل‌تر را برایتان می‌آورم. به دو تصویر زیر و دستورالعمل کمریج توجه کنید:

 

Compare the two photos and say what might be good or bad for the people traveling in these ways.

 

 

مصاحبه آزمون FCE

 

یک پاسخ غلط:

 

There is a man riding a bicycle. He has a helm. Um… helm. Hat? Helmhat? Helmet! Yes, he has a helmet. This man is on a motor bicycle. There is a yellow taxi behind him. Um… I finished.

 

ایرادهای این پاسخ: شرح تصاویر – عدم مقایسه آنها – وقت تلف کردن روی کلمات مختلف – عدم پاسخ سوال مد نظر کمریج – عدم استفاده از وقت یک دقیقه‌ای

 

یک پاسخ مناسب:

 

Both pictures show men on their own. In the picture on the top there’s a man on a bicycle while in the other picture he’s got a motorbike. In the first photo he’s out in the countryside somewhere, maybe in Scandinavia. In contrast, this man is in a city and it looks quite dusty and polluted. Here in the first image, though, we can see it looks clean and the air seems fresh.

 

I think there are good things about traveling by bicycle – it’s good exercise and it’s very healthy. And cheap! On the other hand, riding a motorbike doesn’t give any health benefits and it’s much more expensive because you have to buy petrol.

 

What about the downsides of the bicycle? I suppose it isn’t very safe because cars don’t respect you. But that’s the same on the motorbike sometimes. Oh, the bike is quite slow – much slower than the motorbike. That’s the really good thing about the motorbike – the speed, and it’s easy to find a parking space!


 

چگونه تمرین کنم؟

 

تمرین کردن این بخش بسیار آسان است. فقط کافیست دو تصویر با تم مشابه را پیدا کنید؛ کتاب‌های آمادگی آزمون FCE پر از این موارد هستند. مطمئن شوید که درون تصاویر انسان‌ها حضور داشته باشند.

کافیست در بخش جست و جوی تصاویر کلمه‌ای مثل travel را تایپ کنید. تصاویر زیادی پیش رویتان قرار می‌گیرد:

 


مصاحبه آزمون FCE


 

سوال دوم

 

پس از اینکه پارتنر شما ۱ دقیقه در مورد تصاویر خود صحبت کرد، نماینده کمریج سوالی از تصاویر وی می‌پرسد که شما باید در عرض ۳۰ ثانیه به آن پاسخ دهید؛ توجه داشته باشید که در همان یک دقیقه‌ای که داوطلب دیگر در حال صحبت کردن است، شما نیز در مورد تصاویر وی فکر کنید.

 

به عنوان مثال تصور کنید دو تصویر بالا در اختیار داوطلب دیگر قرار گرفته و حالا سوالی از شما پرسیده می‌شود. سوالی مثل مورد زیر:

 

Which of these holidays would you prefer?

یک پاسخ مناسب و نمونه برای این سوال فرضی را نیز در ادامه آورده‌ام تا بهتر با نحوه پاسخ‌دهی آن آشنا شوید.

 

Well, that’s a very difficult question because I like both types of holiday. It’s very interesting going somewhere outside of the city because I like to get some fresh air and see some dramatic things. But probably my first choice would be to go to a city, because there are also nice things to see but then I can get an ice cream whenever I want.

 


 

مصاحبه آزمون FCE : پارت ۳

 

در بخش سوم  از مصاحبه، برگه‌ای در اختیار شما و داوطلب دیگر قرار می‌گیرد که در آن یک نمودار تار عنکبوتی مطابق تصویر زیر دیده می‌شود:

 


مصاحبه آزمون FCE
 

ابتدا ۱۵ ثانیه فرصت دارید تا به نمودار نگاه کرده و افکار خود را مرتب کنید، سپس به مدت ۲ دقیقه با پارتنر خود در مورد سوال مطرح شده و گزینه‌های آن صحبت خواهید کرد. پس از اتمام این ۲ دقیقه، نماینده کمریج از شما تشکر کرده و سوال دیگری در مورد همین موضوع مطرح می‌کند. شما و داوطلب دیگر باید باز هم به مدت ۱ دقیقه در مورد این سوال بحث و گفت‌وگو داشته باشید.

 

چه کسی صحبت می‌کند؟

 در این بخش از آزمون، شما فقط با پارتنر خود گفت‌وگو می‌کنید و قرار نیست به سوالات نماینده کمریج مستقیما پاسخ دهید. در اینجا فقط و فقط قدرت تعامل و فرو رفتن در یک مکالمه عادی سنجیده می‌شود.

 


 

تغییرات سال ۲۰۱۵

 

در سال ۲۰۱۵، ساختار آزمون‌های FCE، CAE و CPE کمریج دستخوش تغییراتی شد و حتی نام این آزمون‌ها نیز از حالت مخفف درآمد. نام آزمون FCE به Cambridge English: First تغییر پیدا کرد و بخش‌های مختلف اف سی ای نیز بهبود پیدا کردند.

 

در گذشته، داوطلبین برای این پارت از مصاحبه آزمون FCE حدود ۳ دقیقه فرصت داشتند و در انتها باید به نتیجه می‌رسیدند که کدام گزینه از همه مهمتر است. همین موضوع باعث میشد داوطلبان گیج شده و از همان ابتدا به دنبال بهترین گزینه بگردند. نسخه جدید آزمون این مشکل را برطرف کرده است – ابتدا باید ۲ دقیقه با خیال راحت در مورد بیشتر گزینه‌ها صحبت کنید و سپس یک دقیقه فرصت خواهید داشت تا در زمینه بهترین مورد به نتیجه برسید.

 


 

همکاری و تعامل

 

نام این بخش از مصاحبه آزمون، Collaborative Task گذاشته شده است؛ collaborate به معنای همکاری تیمی است. تصور کنید در حال صحبت کردن با دوست خود به زبان فارسی هستید و او دو دقیقه مداوم در حال صحبت کردن است، در حالی که شما فقط شنونده هستید؛ در این شرایط قطعا از این تعامل و رفتار اجتماعی اصلا لذت نخواهید برد.

 

بنابراین در پارت سوم مصاحبه آزمون FCE ، پارتنر شما به اندازه شما حق صحبت کردن و شرکت در مکالمه را دارد؛ اگر موضوعی مطرح می‌کنید، نظر آنها را نیز بپرسید و بالعکس به صحبت‌های او واکنش نشان دهید. هرچه مکالمه و تعامل شما در این بخش طبیعی‌تر باشد، قطعا نمره بالاتری کسب خواهید کرد.

 

یک مثال جالب دیگر در این زمینه، بازی تنیس خاکی است؛ تصور کنید بازی راجر فردرر و رافائل نادال را تماشا می‌کنید. آنها در طول بازی مدام توپ را به زمین حریف خود انداخته و یا پاسخ ضربه دیگری را می‌دهند. در این ۲ دقیقه آزمون شما نیز باید تا جای ممکن مکالمه را بین خود تقسیم کنید. پرسیدن نظر پارتنر در این پارت و یا عکس‌العمل نسبت به صحبت‌های او قطعا در پارت ۳ برای شما نمره خوبی به همراه دارد.

 


 

پارتنر خجالتی یا تهاجمی

 

معمولا نیازی به نگرانی در این مورد نیست؛ اول از همه اینکه می‌توانید با یکی از دوستانتان که قصد دادن آزمون FCE را دارد هماهنگ کرده و پارتنر یکدیگر در آزمون باشید. در این صورت داوطلب دیگر را خوب می‌شناسید و حتی می‌توان قبل از آزمون با او تمرین کنید. مشکل حل شد!

 

دوم اینکه حتی اگر یک پارتنر ضعیف یا تهاجمی در آزمون به تور شما بخورد، باز هم در پارت‌های ۱، ۲ و ۴ به خوبی حق صحبت کردن و نمایش توانایی‌های اسپیکینگ خود را دارید. در پارت ۳ تمام سعی خود را جهت اجتماعی بودن بکنید و از پارتنر خود بخواهید که نظر خود را بگوید؛ نمایندگان کمریج بسیار باهوش و کارکشته هستند و به شما متناسب با عملکرد خودتان نمره خواهند داد.

 

اگر پارتنر شما خجالتی است، به او فرصت صحبت کردن به حد معمول را بدهید، چند ثانیه صبر کنید و اگر حرفی برای گفتن نداشتند خودتان پاسخ را بگویید؛‌ دقیقا کاری که در زبان مادری خود انجام می‌دهید.

 


 

نمی‌توانم در عرض ۲ دقیقه در مورد ۵ نکته صحبت کنم!

 

درسته! و نیازی به این کار نیست. حتی بهتر است که در مورد تمامی ۵ نکته صحبت نکنید. داشتن یک مکالمه عمیق و خوب پیرامون ۳ مورد از گزینه‌های نمودار خیلی بهتر است از اینکه بخواهید با عجله زیاد و کم دقتی در مورد هر ۵ مورد آن صحبت کنید. بهترین مکالمات در کلاس‌های من معمولا به ۳ الی ۴ موضوع از نمودار می‌رسند.

 


 

نمی‌توانیم ب توافق برسیم!

 

اصلا مهم نیست – مهم فقط نقطه نظرات شما دو نفر است. قرار نیست پاسخ درست یا غلطی بدهید، بلکه نحوه گفتن پاسخ برای کمریج مهم است. اگر موافق نیستید، دلایل خود را مشخص کند. سعی کنید پارتنر خود را قانع کنید. همچنین وقتی که پارتنر شما نکته‌ای را می‌گوید، عکس العمل نشان دهید (oh, that’s a very good point).

 

کمریج فقط به کیفیت مکالمه و کیفیت زبان انگلیسی شما توجه دارد (گرامر و لغات). اگر جمله عجیبی نظیر مثال زیر را بگویید، کمریج نمره از شما کم نمی‌کند:

 

“We shouldn’t build new parks because tourists hate green spaces. We should build more concrete buildings if we want to attract more tourists.”

 


 

بهترین راه موفقیت در پارت ۳

 

 • به پارتنر خود گوش کنید. فقط منتظر رسیدن نوبت خود جهت صحبت کردن نباشید. نسبت به صحبت‌های او علاقه نشان دهید و موافق یا مخالفت خود را با دلیل ذکر کنید. اگر موافق نیستید، بهتره تلاش کنید تا نظر پارتنر خود را برگردانید. با این حال زمان زیادی را جهت متقاعد کردن صرف نکنید.
 • به مواردی که قبل‌تر گفته بودید، اشاره داشته باشید.
 • چند جمله بگویید و یک سوال از فرد دیگر بپرسید. هرگز پاسخ سوالات خودتان را ندهید!
 • بیشتر از برگه نمودار، به پارتنر خود در آزمون نگاه کنید.
 • بعضی از دانش آموزان در این پارت صندلی خود را کمی به سمت داوطلب دیگر کج می‌کنند – این نیز ایده خوبی است.

 


 

نکات بیشتر

 

 • دستورالعمل این بخش را در زمان محدود خود تکرار نکنید و مستقیما مکالمه اصلی را آغاز کنید. نیازی نیست در ابتدا بگویید:

 

‘So, Bob, today we have to talk about attracting more tourists to our town.’

 

 • در بخش اول (دو دقیقه ابتدایی) در مورد مهمترین گزینه و بهترین آنها صحبت نکنید. این کار را به بخش دوم و پس از پرسیده شدن سوال توسط نماینده کمریج موکول کنید.
 • اگر پارتنر شما به جاده خاکی رفت و موضوعات نامربوط را وارد بحث کرد، سعی کنید او را دوباره به موضوع اصلی برگردانید. به عنوان مثال بگویید:

 

 ‘that’s very interesting but we should talk about why more tourists would come’. 

 


 

بخش دوم

 

هر نکته‌ای که در مورد بخش اول گفتیم، برای بخش دوم (مکالمه یک دقیقه‌ای) نیز صدق می‌کند. باید به نوبت صحبت کنید، نسبت به صحبت‌های پارتنر خود عکس العمل نشان دهید و…

 

تنها تفاوت در این بخش از پارت ۳، دستورالعمل اصلی آن است. معمولا در اینجا گفته می‌شود از بین ۵ مورد ذکر شده در نمودار کدام یک مهمتر است.

 

هرگز مکالمه را با گفتن نظر نهایی خود شروع نکنید. به عنوان مثال به این مثال توجه کنید:

 

– I think providing parks will bring the most tourists because they will have a place to relax, especially in Summer.

 

– I totally agree.

 

همین به نظر شما کافیه؟ هنوز ۴۵ ثانیه دیگه از فرصت شما باقی مونده و تا انتها نماینده کمریج حرفی نمی‌زنه! باید از فرصت خود استفاده کنید. نظرتون در مورد این مثال چیه:

 

– I think the answer definitely isn’t putting up security cameras. It might make some people feel safer but mostly it’s just ugly and maybe people will think the city isn’t so safe if there is such a need for cameras. What do you think?

 

– I totally agree. I think tourists don’t want the NSA watching everything they do.
[Great! Now we have 40 seconds left.]

 

– I think building a nightclub would bring some tourists but would put off some others.

 

– Yes, especially older ones. The best solution has to be something that’s right for teenagers, their parents, and the elderly. Right?

 

– Absolutely.

 

– So I think maybe providing parks will bring the most tourists because they will have a place to relax, especially in Summer.

 

– And as you said, it’s something for people of all ages.

و تمام! از یک دقیقه به نحو احسنت استفاده کردید.

 


 

مصاحبه آزمون FCE : پارت ۴

 

در این بخش از مصاحبه آزمون FCE حدود ۴ دقیقه فرصت دارید تا در مورد موضوع نمودار پارت قبل با جزئیات بیشتری صحبت کنید. در اینجا مهارت شما در اظهار نظرات شخصی، آوردن دلیل و همچنین قدرت مکالمه و تعامل ارزیابی می‌شود.

 

چه کسی حرف می‌زند؟

 


مصاحبه آزمون FCE
نماینده کمریج از شما سوال می‌پرسد و شما باید به آن پاسخ دهید. اما این پارت همچون بخش اول مصاحبه نیست و بیشتر به پارت ۳ شباهت دارد؛ باید نسبت به نظرات پارتنر خود عکس‌العمل نشان دهید و یا نظر آنها را در مورد سوال خود بپرسید. بنابراین تعامل یکی از فاکتور‌های مهم در پارت ۴ از مصاحبه آزمون FCE است.

 


 

نکات مهم!

 

 • سوالات پارت ۴ آزمون بر روی هیچ برگه‌ای نوشته نشده‌اند، بنابراین باید به دقت به حرف‌های اگزمینر کمریج گوش کنید. اگر سوال را متوجه نشدید، خیلی مودبانه از او بخواهید که سوال را تکرار کند.
 • هنگام صحبت کردن به میز خیره نشوید؛ با نماینده کمریج و پارتنر خود ارتباط چشمی برقرار کنید و به خوبی عکس‌العمل نشان دهید.
 • همیشه برای هر حرف خود دلیلی بیاورید. اگر فقط نظر اصلی خود را بگویید، نماینده کمریج از شما می‌پرسد «چرا؟». خیلی بهتر است برای نظرات خود دلایل منطقی و جالب بیاورید. به مثال زیر دقت کنید:

 

 

 ‘Yes I think having computers in schools is a good idea because the children get used to using technology and it will make it easier for them to get a job in the future.’

 

 • هرگز نگویید ‘I don’t know’. این اصلا جواب قابل قبولی نیست. به جای آن بهتر است از عباراتی استفاده کنید که به شما وقت کمی جهت فکر کردن به پاسخ مناسب بدهند. مثل:

 

‘Oh, what a question! I never thought about it before, but maybe…’

 

 • به حرف‌های پارتنر خود دقت کنید و عکس‌العمل نشان دهید (سر تکان دادن و خندیدن نیز گاهی اوقات کفایت می‌کند). همچون پارت ۳ آزمون، در اینجا نیز با او موافقت یا مخالفت کنید. در اینجا جواب غلط یا درستی وجود ندارد، مهم کیفیت مکالمه و تعامل شما با پارتنر است. شرکت در کلاس‌های FCE می‌تواند این مهارت شما را تقویت کند.
 • استفاده از لغات جذاب و خاص یکی دیگر از نکات مهم در این بخش است. به جای Good بگویید Amazing یا interesting.
 • پس از اتمام آزمون خداحافظی کنید، اما هرگز در مورد عملکرد خود از نماینده کمریج نپرسید! آنها حق ندارند چیزی به شما بگویند و این کار شما موقعیت ناخوشایندی را ایجاد می‌کند. همچنین تا اتاق را ترک نکرده‌اید، به زبان مادری خود صحبت نکرده و نخندید.

 


 

چه سوالاتی پرسیده می‌شود؟

 

سوالات این بخش از مصاحبه آزمون FCE مرتبط با موضوعات پارت ۳ آزمون است و قطعا تاپیک جدید و متفاوتی مطرح نمی‌شود؛ در واقع در اینجا با جزئیات بیشتری باید بحث و گفت‌وگو کرد. موضوعاتی نظیر:

 

 • سفر
 • کشور یا شهر
 • یادگیری زبان انگلیسی
 • خرید
 • اوقات فراغت
 • تلویزیون
 • شغل یا رشته تحصیلی
 • و…

 


 

امیدوارم اطلاعات این مقاله و ترفندهای من به شما کمک کرده باشند تا بر استرس خود برای مصاحبه غلبه کنید. اگر سوالی داشتید حتما آن را در بخش تماس با ما از من بپرسید. پاسخ شما را به زودی خواهم داد! گشت و گذار و مطالعه مقالات وبلاگ EnExams و ویدیوهای سایت فراموش نشه!!

 

 

 

متخصصین ما با تجربه کسب مدارک ممتاز انگلیسی پاسخگوی سوالات و نیازهای شما هستند. می‌تونید از طریق تلگرام، واتس اپ یا پیامک با شماره ۰۹۳۵۵۷۲۲۶۱۶ در ارتباط باشید! (جهت پاسخگویی بهتر، حتما پیام متنی ارسال نمایید

 

 

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید

تأیید نام‌نویسی به شما ایمیل خواهد شد.