بررسی و تحلیل بخش Use of English ؛ ساختار، منابع، ترفندها و…


Cambridge : Use of English

 


 

مقدمه

 

کاربرد زبان یا همان بخش Use of English قسمتی از آزمون های دانشگاه کمبریج است و در ۲۰ درصد از نمره داوطلبین در آزمون CPE, CAE, FCE تاثیر دارد. این پارت یکی از بزرگترین وجوه تمایز آزمون آیلتس و تافل با آزمون‌هایی نظیر اف سی ای و CAE است. کمبریج در این قسمت مهارت گرامری و دامنه لغات (و اصطلاحات) داوطلبین را می‌سنجد. همین ادغام همزمان گرامر و لغت یکی از جذابیت‌های اصلی بخش Use of English به شمار می‌رود.

 

در ویرایش سال ۲۰۱۵ آزمون های FCE و CAE کمبریج ، این پارت در ریدینگ ادغام شد و داوطلبین باید در عرض ۹۰ دقیقه به سوالات بخش ریدینگ و کاربرد زبان (Reading & Use of English) پاسخ دهند.

 


 

ساختار

 


بخش Use of English

قسمت Use of English در آزمون های اف سی ای و سی اِی ای (و همچنین CPE) به طور کلی شامل ۴ بخش می‌شود و در هر قسمت نحوه پاسخدهی به سوالات متفاوت‌ است. داوطلبین در این بخش ۹۰ دقیقه فرصت دارند تا علاوه بر سوالات بخش ریدینگ، به ۳۰ سوال قسمت کاربرد زبان پاسخ دهند. در ادامه با هر ۴ بخش از مهارت Use of English آشنا می‌شویم:

 

۱- کلوز چندگزینه‌ای (Multiple-choice cloze)

 

در اینجا یک متن نسبتا کوتاه با ۸ جای خالی پیش روی داوطلبین قرار می‌گیرد. در ادامه برای هر جای خالی ۴ گزینه وجود دارد که باید بهترین گزینه را انتخاب کنید. معمولا گزینه‌های این بخش شباهت زیادی به هم دارند و گاهی اوقات مترادف هم هستند و بدین ترتیب انتخاب پاسخ درست کمی سخت است (به خصوص در آزمون CAE و سی پی ای ).

در این بخش دامنه لغت، اصطلاحات (idioms)، کالوکیشن ها (collocations)، عبارات ثابت (fixed phrases)، حروف اضافه (prepositions) و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. ضمن اینکه داوطلبان جهت کسب نمره بالا در اینجا باید به خوبی متن را خوانده و متوجه شوند. در غیر این صورت انتخاب پاسخ درست بسیار مشکل خواهد بود.

 

۲- کلوز باز (Open cloze):

 

این بخش از لحاظ ساختار شباهت زیادی به قسمت قبلی دارد، با این تفاوت که دیگر برای ۸ جای خالی متن گزینه‌ای در دسترس قرار نمی‌گیرد و داوطلبین باید با رجوع به دانش گرامری خود پاسخ آنها را بدهند. متن این بخش معمولا کوتاه‌تر از متن قبلی است و همچنین در جاهای خالی باید کلمات و عناصر گرامری (نظیر a، the، an، However و…) را قرار دهید.

 

فهمیدن متن به طور کامل یکی از مهمترین نکات مربوط به کلوز باز آزمون های FCE و CAE است. تا زمانی که منظور نویسنده را به خوبی متوجه نشوید، امکان رسیدن به پاسخ درست تقریبا غیرممکن است!

 

۳- شکل‌دهی کلمات (Word formation):

 

در این قسمت یک متن نسبتا بلند پیش روی داوطلبین قرار می‌گیرد؛ ۸ جای خالی در ۸ خط مختلف از این متن دیده می‌شود. در کنار خطوطی که جای خالی دارند یک کلمه با حروف بزرگ قرار دارد. زبان آموزان باید شکل مناسب این کلمه (فعل، اسم، صفت، قید، حالت منفی و…) را متناسب با متن و شرایط در جای خالی قرار دهند.

 

به عنوان مثال شاید کلمه مد نظر Work باشد و بخواهید در جای خالی صفت آن را قرار دهید. پاسخ شما قطعا باید هم خانواده کلمه مذکور باشد. بدین ترتیب جواب ما workaholic است. شاگردان من معمولا این پارت از بخش Use of English را به نسبت سایر موارد آسان‌تر می‌دانند. اما فراموش نکنید که کوچک‌ترین اشتباه و بی‌دقتی در این بخش کار شما را سخت خواهد کرد. چرا که علاوه بر حالت کلمه باید به منفی یا مثبت بودن آن در متن توجه کنید.

 

۴- بخش Key word transformation

 

شاید سخت‌ترین بخش از کاربرد زبان در آزمون های کمبریج همین قسمت باشد. در اینجا ۶ سوال پیش روی داوطلبین قرار می‌گیرد. در هر سوال یک جمله کامل و یک جمله ناقص قرار دارد و در بین آنها یک کلمه با حروف بزرگ ثبت شده است. داوطلبین باید جمله دوم را طوری با کلمه داده شده کامل کنند که معنایی مشابه با جمله اول داشته باشد.

 

اوج سنجش و ارزیابی گرامر و لغت کمبریج در همین بخش صورت می‌گیرد و داوطلب باید در حین پاسخ به سوال به چندین موضوع مختلف توجه کند. توجه داشته باشید که قرار نیست کلمه داده شده در این بخش را نظیر قسمت قبل تغییر دهید، بلکه عین کلمه در جمله دوم تکرار می‌شود. در مقالات مربوط به آزمون FCE و آزمون CAE کمبریج در این زمینه بیشتر صحبت کرده‌ام.

 


 

برای بخش Use of English آماده هستید؟

 

همانطور که در بالا نیز گفتم، در اینجا مهارت شما در بخش دانش گرامری و لغوی به صورت مستقیم ارزیابی می‌شود. بنابراین جهت کسب نمره بالا باید به خوبی بر گرامر متناسب با سطح آزمون خود (FCE یا CAE) مسلط باشید. علاوه بر این تسلط بر لغا‌ت، کالوکیشن‌ ها، عبارات ثابت، حروف اضافه، فریزال ورب‌ ها و موارد این چنینی یکی دیگر از شروط موفقیت در بخش Use of English کمبریج است.

 

شایان ذکر است که در ویرایش ۲۰۱۵ آزمون های کمبریج، این بخش به ریدینگ اضافه شده است. دلیل این کار چه بوده است؟ همانطور که در بالا گفتم، در هر چهار بخش کاربرد زبان تا زمانی که متن پیش رو و مفهوم کلی آن را نفهمید، پاسخ دادن به سوالات بسیار مشکل خواهد بود. این موضوع در بخش‌های دوم و سوم بیشتر خودنمایی می‌کند. بنابراین علاوه بر گرامر و لغت، مهارت خواندن و درک مطلب شما نیز در Use of English اف سی ای و CAE تعیین‌کننده است!

 


 

پیشنهاد من

 

همیشه در کلاس‌های خودم به شاگران می‌گویم که جهت کسب نمره مناسب در بخش کاربرد زبان باید به مطالعه متون مختلف انگلیسی عادت کنند. به همین دلیل از آنها می‌خواهم به صورت مرتب در طی هفته ریدینگ‌ های خوبی از کتاب اف سی ای یا CAE خود را مطالعه کنند. با این کار ساختار محکم‌تری از زبان انگلیسی و متون آن در ذهن زبان آموز به وجود می‌آید و در بخش Use of English و ریدینگ سرعت عمل و دقت خوبی خواهد داشت.

 


بخش Use of English

علاوه بر این جهت کسب نمره بالا در بخش کاربرد زبان باید گرامر، دانش لغوی و تسلط بر اصطلاحات زبان آموز در سطح متناسب با آزمون باشد. به همین منظور منابع مختلفی در بازار وجود دارند که مطالعه آنها از نون شب هم واجب‌تر است! بدین منظور پیشنهاد میکنم از بخش منابع پیشنهادی EnExams بازدید کنید و کتاب‌هایی که معرفی شده را تهیه نمایید.

 

متخصصین ما با تجربه کسب مدارک ممتاز انگلیسی پاسخگوی سوالات و نیازهای شما هستند. می‌تونید از طریق تلگرام، واتس اپ یا پیامک با شماره ۰۹۳۵۵۷۲۲۶۱۶ در ارتباط باشید! (جهت پاسخگویی بهتر، حتما پیام متنی ارسال نمایید

 

 

وارد حساب کاربری خود شوید

یا ورود با

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید

تأیید نام‌نویسی به شما ایمیل خواهد شد.